| EDWARD96 a întrebat:

Am gasit o carte de circulatie mai veche (1976) o pot citi sau trebuie una mai noua as dori sa imi iau o motocicleta am 15 ani si la 16 ani vreau sa-mi iau motocicleta dar nu scuter ce grad imi trebuie si pot invata din cartea aceasta care am gasit-o ofer fundulita (fata zambitoare)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are rost sa o citesti, actualul cod rutier (OUG 195/2002) este din 2002, a fost md. si comp. de mai multe ori, republicat in 2006 si iarasi completat si modificat, ultima data in acest an.
De asemenea si Regulamentul de aplicare este din 2006, comp. si md. de mai multe ori. Iti trebuie o carte din acest an, cat mai recent publicata sau care va fi publicata pana la sfarsitul anului sau chiar anul viitor, pana atunci mai pot fi modificari.
La 16 ani poti obtine permis de categoria A1, pentru motocicleta de pana la 125 cmc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In nici un caz.
Am mai citit din amuzament din carti vechi de legislatie. Pana si limbajul era diferit.
Cat despre reguli, gandeste-te ca in 1976 e fabricata masina mea, care nici macar nu a avut centuri de siguranta, se gaseau de cumparat separat, si erau necesare doar in afara localitatii.

| AdyutzZz a răspuns:

Bun, in primul rand, codul rutier s-a schimbat de cateva ori de atunci, deci nu mai este de actualitate. In al doilea rand, la 16 ani poti sa iti iei categoria AM, care este pentru mopede, citez "Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric." Poti cauta pe internet noul cod rutier si sa il citesti de acolo.