| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit un peugeot 206 din 2004, motor de 1.1 (60cp) benzina cu 150.000 km.
Masina arata EXTRAORDINAT de bine atat la interior cat si la exterior, a fost rulata doar in Franta. Am vorbit cu propietarul si am stabilit sa ne intalnim maine, pretul este 2.400 euro.
Vreau pareri de la cunoscatori despre intretinere/piese si in final daca se merita sa o cumpar.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| BassHunter13 a răspuns:

Pretul este putin cam mare..Masinile gen 206 se vand undeva intre 1800-2000euro.Nu sunt foarte bune din pct de vedere tehnic. Piese scumpe manopera scumpa, durata prea mare de lucru pe ele.Consum ce pot sa zic la un motor 1, 1 pe Peugeot ar fi undeva catre 7l in oras bine fara mari grozavi cu ea.Eu te-asi sfatui sa iei iei un Ford Fiesta 1, 3 2004 sau 1, 4 benzina, un polo 2001-2002.Un opel corsa motor 1, 2i este mai bun decat un 206..Sau mai pui ceva bani si te orientezi catre un Ford Fiesta 1, 4 Diesel 2005 undeva catre 27-2800euro! Succes! Indiferent ce iti cumperi sa ai noroc de ea...A da un Golf 4 motor 1, 4i ii bun dar are consum ca pe 1, 6! Succes~

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Peugeot nu sunt cunoscute pentru fiabilitate, ba dimpotrivă.
Consumă foarte mult, piesele sunt foarte scumpe și sunt urâte.

| FPI a răspuns:

Nu stiu ce sa zic motor mic care o sa consume 8-9% in oras este exagerat pentru 1.1 l fiabilitate lasa de dorit piese putin mai scumpe fata de restul masinilor dar daca masina arata ok nu te descuraja dar du-te cu cineva care stie unde sa se uite la o masina second hand sa nu ai surprize neplacute dupa si daca te mai orientezi catre Peugeot sa stii ca 406 a fost foarte reusit mai ales din punct de vedere al motorului versiunea diesel 2.0 HDI cel mai bun motor 3 ani la randhappy

| RB26DETT a răspuns:

Are un motor mic, este o masina mica si usoara, daca stii ca nu iti trebuie o masina mare, este superba, are un consum foarte mic, si este o masina buna din punctul meu de vedere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu putem sa iti spunem nimic atat timp cat nu vedem masinile. oricum francezele nu sunt cunoscute pentru calitatea extraordinara, iar masinile rulate in Franta sunt de obicei foarte prost intretinute. Du-te cu un mecanic sa nu iei o teapa de toata frumusetea

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Orice masina cu 150.000 Km este terminate, clar bagi in ea si cu banii care ai dat pe piese si manopera iti luai una noua, indifferent de marca si vechime, 150.000 Km este mult (catalizatoare, sonde lambda, rectificari la chiuloasa, segmentare, compressor A/C, caseta directive, amortizoare, etc. etc. etc) piese scumpe la orice masina

Răspuns utilizator avertizat
| ƘЭлT a răspuns:

Peugeot cu 150.000km.Sa nu se strice repede

| xJustJuss a răspuns:

Mi-e nu mi-au placut niciodat masinile peUgeot.MAI BINE orienteaza-te la un Renault(are consumul mic).

| vladEUS a răspuns:

Am avut un peugeot 206sw si toti mecanicii fugeau de mine pentru ca veneam des din pricina pieselor proaste si spatiului mic din el

| andreitony a răspuns:

Nu prea sa-r merita sa vezi cand ti se duce o piesa sa vezi cat dai sa cumperi una noua

| nHd a răspuns:

Peugeto sunt masini bune si pesele sunt ieftine merita pretul mai ales ca e din 2004 trebuie sa coste cel putin 3000euro

| Bogdano a răspuns:

Piesele la peugeot suunt foarte scumpe ..greu de intretinut happy