| Andutu21 a întrebat:

Am la plafoniera auto un bec care nu are + si - adica oricum ai pune firele el se aprinde, vreau sa pun leduri dar ledurile din comert au + si - si mi se aprinde plafoniera doar intr-o pozitie depinde cum il pun se aprinde doar cand deschid usile dar nu se aprinde cand il pun pe permanent sau invers.Ideea este ca am inteles ca se poate face ceva cu niste diode la leduri sa mearga in ambele sensuri?

Răspuns Câştigător
| alexxyno a răspuns:

Eu i-am luat leduri de pe net la a mea si nu are nici o problema, si nici nu imi arata + si -. Cauta pe Okazii, gasesti foarte ieftin becurile de plafoniera. Eu inca i-am schimbat si becurile de la placuta de imatriculare.

| Andutu21 explică (pentru alexxyno):

Am folosit o punte redresoare din 4 diode

1 răspuns: