| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate sami spuna cum pot sa pun un intrerupator la leduri de la masina am tras un fir pana la becu de la plafoniera si cand aprind becu se aprind si ledurile. Da eu vreau sa se aprinda separat, trebe sa duc un fir si la baterie sau la plafoniera sus?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chestiile astea nu se fac din auzite.
Mergi la un electrician auto, 10 lei e un pret corect pentru o rezolvare profesionista, in loc sa-ti ia foc masina.
Nu e de joaca cu electrica la masini, daca nu curenteaza nu inseamna ca nu e periculos.

| OldSoul a răspuns:

Daca vrei ca ledurile sa se aprinda independent fata de plafoniera trebuie o alimentare separata, de la baterie sau de la bricheta, dar daca vrei ca ledurile sa fie uneori aprinse cand e si plafoniera trebuie sa pui un intrerupator pe firul de alimentare.

| DataSoft a răspuns:

Poti sa pui direct pe fir un untrerupator...