| Andreasx a întrebat:

Vreau sa imi iau un Opel Meriva(2004-2005).Am gasit anunturi, in poze masina nu are numar si este adusa din Germania.Care sunt procedurile sa o inscriu, cat e taxa? Multumesc

Răspuns Câştigător
| CRITEL5 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa mergi la primarie cu actele masinii, bineinteles ca asta dupa ce cumperi masina si ai actele. Acolo probabil ca te vor intereba de numere si cum vrei sa arete ele si daca le vrei pe loc sau peste cateva zile ( categoric daca le vrei pe loc te v-a costa mai mult) happy La taxe daca esti din Romania nu stiu exact dar daca locuiesti in Germania si o vei inscrie cu numere de Germania stiu ca numerele te costa pana la 100 de euro, iar taxele depind de vechimea carnetului, starea civila, datele masinii adica de exemplu: motorul, vechimea... si multe alte chestii. A da si daca vrei sa verifici sunt site.uri pentru asigurari si acolo iti poti introduce datele personale si la sfarsit vei vedea cam cat te costa... Probabil ca si-n Romania este asemanator. Sper ca te-am ajutat cat de cat happy

3 răspunsuri:
| Lăurik2 a răspuns:

Legea s-a schimbat, o iei si o inscrii direct. Te duci la ITP, faci identificare pentru masina, apoi platesti taxa de talon, faci asigurare RCA, o inscrii si gata happy