| SkivoRo000 a întrebat:

Am mers fara apa la motor. Nu mi-a aparut martorul.
Tot iesea fum, am mers 10 km.
Si mi-a aparut dintr-o data stop si martorul de apa rosu. Acum cand dau cheie nu mai merge, face glant. Ce poate fi?
Tin sa mentionez ca nu a intrat apa la ulei.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Service scrie pe el. Si credit in banca pentru schimbarea setului motor+ altele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a blocat motorul. Lasa-l sa se raceasca, scoate bujiile si baga WD40 in fiecare cilindru, incearca din nou la cheie, iar daca nu merge, ia un prieten, baga masina in ultima treapta de viteza (5 sau 6), si impinge-o in fata si in spate, pana simti ca s-a deblocat motorul.
Dar sa stii ca uzura pe care ai provocat-o mergand fara antigel este foarte mare, motorul sigur va consuma ulei, va scoate fum si probabil se va aprinde martorul presiune ulei la cald.

| relian a răspuns:

Ai stricat motoru ce sa se intimple laughing s-a dus de suflet.O sa mai dai cheie doara la usa, ca la masina nu mai ai la ce laughing

| Sofer a răspuns:

Când pățești asa ceva sa ramai fără antigel si fara răcire si nu ai de unde completa. Nu mai te chinui sa mergi cu ea ca o strici de tot. Chemi pe cineva sa te tracteze pana la mecanic

| DaniTDCI a răspuns:

Motor calat, duci masina intr-un service, degeaba asculti sfaturile romanesti si dai cu wd 40 apoi cu antigel ca nu rezolvi nimic, un motor blocat asa va ramane, indiferent ce ii vei face, singura solutie e sa mergi intr-un service.

| 19flo79 a răspuns:

Lasa sa se raceasca...
Ai calat motorul, adica e blocat.

Lasa-l vreo 2 ore, baga-i antigel si vezi atunci daca merge happy