| BlueScreen a întrebat:

Am o dacia logan 1.6 si cand am pornit azi dimineata nu mai trage si se aprinde si un bec galben in bord ...ieri am spalat motorul...de la ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Eu zis sa termini cu prostiile. Laso in soare cu capota deschisa 2-3 zile si ai sanse ca si dupa 2-3 ore chiar sa dispara problema, si dupa ture de mai mult de 10 km la fel lasa capota deschisa cat este motorul cald si va disparea problema. Daca nu inseamna ca ai scurtcircuitat senzorul T1378 si trebuie schimbat te duci la un service bun nu la colt de strada sau la un electrician priceput si te costa aproximativ 70 de lei!

6 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

De la condens, computerul de bord a făcut condens... Lasă-l aşa o zi - două, o să-şi revină. Sau, mai rapid, scoate mufa de la computer şi dă-i cu uscătorul de păr pe ea. Altădată pune o pungă pe computer când o duci la spălat.

| cosmin_1969 a răspuns:

Trebuie rasuflat motorul ca ti-a intrat apa in bloc...

| BlueScreen explică:

Si becul ala de pe bord de ce se aprinde? daca e de la condens inseamna ca se va stinge?

| BlueScreen explică:

Am fost la serv si mi-a curatat sonda si mi-a zis sa vin peste o saptamana daca se mai aprinde becul(becul s-a stins dar mi-a zis ca si daca se aprinde sa merg asa o saptamana...) si daca se mai aprinde sa vin sa schimb sonda...cat e o sonda?

| DJMaryus a răspuns:

Trebuia sa il speli cu benzina cu ce l-ai spalat
Sau sa il duci la servis becul galben nu se aprinde doar atunci cand este sistemul electric sau ceva ars. funda?

| Rotax122 a răspuns:

Becul acela te avertizeaza ca s-a intamplat ceva la motor adica o defectiune.