| Rob3rt34 a întrebat:

Salut, ieri după cam 70km parcurși mi s-a aprins martorul de ulei (galben) în bord, am oprit motorul mașinii și am verificat să nu fie nici o scurgere de ulei la motor, după pornirea mașini nu s-a mai aprins martorul și-a revenit, din ce cauză s-a putut aprinde acel martor sau este o problemă la ceva de a făcut așa?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Poate sa fie un senzor sau poate nu ai presiune de ulei suficienta. cel mai bine du-te la mecanic.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe joja nu te-ai uitat?
Martorul galben inseamna de obicei nivel prea mic sau prea mare. Parcheaza masina pe drept, las-o 10 minute oprita, si verifica joja.
Avertizarea de nivel scazut apare de obicei la pornire si oprire. In mers nu poate lua nivelul nici senzorul, uleiul circuland.
Se mai poate sa fie martor de calitate a uleiului, sau de interval service, ambele insemnand ca trebuie schimbat uleiul.
Ce masina ai?

| Rob3rt34 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut, volkswagen polo 2008, uleiul a fost schimbat acum două luni, am parcurs doar 2700km de la ultimul schimb de ulei, pe jojă nivelul de ulei este cel normal.