| Anne_Helen_1998 a întrebat:

Am vandut o masina, dar cumparatorul nu mai vrea sa faca actele de vanzare cumparare cu mine, eu am oprit doar cartea de identitate a masinii. Cunosc si stiu unde sta proprietarul, cum sa procedez sa o radiez?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este foarte clar daca masina este a ta sau a altcuiva. Chiar daca ai fi proprietarul masinii nu o poti radia fara sa ai contractul de vanzare-cumparare. Ma gandesc ca de aceea cumparatorul nu a vrut sa incheie contractul cu tine, daca nu esti proprietarul din acte al masinii nu o poti vinde legal, contractul ar fi nul.
Pentru a o vinde si apoi radia, daca nu esti proprietarul masinii, ar trebui sa ai o procura speciala de la proprietar, prin care te imputerniceste sa faci operatiile respective. Si ma mir ca acel cumparator nu ti-a cerut si cartea de identitate a masinii.