| badwings50 a întrebat:

Am o intrebare:
Deci saptamana asta am luat traseul si am luat si dovada. Acum pot conduce masina lui tata fara restrictie? Mai trebuie ceva in afara de dovada(permis)? (cum ar fi numele meu pe certificatul de inmatriculare, sau ceva. E obligatoriu asa ceva?)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti conduce linistit masini care nu sunt pe numele tau. Daca e pe numele cuiva din familie (care poarta acelasi nume), nu te intreaba nimeni de sanatate.
Procura e recomandata atunci cand circuli frecvent cu o masina care e pe numele unei persoane care nu face parte din familie, nu locuiti in acelasi domiciliu sau macar oras, sau e plecat in strainatate.
Cu masina parintilor/fratilor/bunicilor poti circula linistit pe teritoriul Romaniei, momentan nu avem nici o lege care sa interzica/restrictioneze acest lucru.
Singura ta obligatie este sa pui semnele de incepator cand te urci la volan, indiferent a cui e masina.