| anonim20155 a întrebat:

La scoala de soferi se fac sau nu depasiri de autovehicule? Nu ma refer la cele parcate pe sensul de mers ci depasiri in viteza de alte masini exact ca pe Drumuri nationale, europene. Intrucat eu n-am facut asa depasiri.
Intelegeti ce vreau sa spun.
Se pot face depasiri? Si se poate merge ca sa inveti si cu mai mult de 50 km/h chiar 90 km/h ca pe drumuri judetene, nationale, europene?
Eu unul nu am facut depasiri asa cum am mentionat mai sus si nici cu 90 km/h n-am mers pe anumite drumuri. Nici cu 50 n-am mers. Am facut doar depasiri de masini parcate.
Nu vi se pare corect ca ar trebu isa se faca si depasiri? Totusi treuie sa inveti multe manevre.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se pot face dar nu orice instructor are incredere sa va lase, in strainatate e mai usor dar in Romania la cati nebuni sant in trafic sansele scad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala de soferi se face 90% din timp in localitate si nu ai ce depasiri sa faci, uneori nici de 40km/h nu treci

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Pai da, si ti se pare corect asa? Condusul implica si manevre precum depasiri in viteza si nu de obstacole pe sensul de mers care stationeaza. Stiti si voi la viteze de 70 km/h 80 km/h ca sa depasesti trebuei sa ii dai 100 km/h si sa semnalizezi ca reintri pe banda ta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim20155):

E corect si nu. Depasirea e o manevra destul de simpla de facut, semnalizezi, te asiguri si depasesti. Nu cred ca e neaparat nevoie sa faci depasiri in viteza la scoala de soferi cand nici nu stapanesti bine masina. Sunt lucruri mult mai importante care nu se fac la scoala si ar trebui introduse, precum condusul pe timp de noapte

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu la scoala de soferi am facut drumuri de 100+ km, in care, inevitabil, mai aparea cate un vehicul foarte lent. Deci da, am mai facut depasiri. Iar pe drumurile europene, in afara localitatii, ne lasa sa mergem cu 80-90, maxim 100km/h.
Insa intr-o ora normala de condus prin imprejurimi, nu ai ce depasiri sa faci, ar insemna sa incalci regulile de circulatie, in special limitele de viteza; rareori gasesti o masina care sa mearga cu mai mult de 5km/h sub limita legala, deci orice depasire ar insemna depasirea limitei de viteza.
Nu mi se pare corect sa se faca depasiri, e o manevra destul de grea, ca incepator nu e cazul sa le faci.

| anonim20155 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Depindeunde ai facut scoala tu. Preuspun ca nu esti din Bucuresti. Si depinde si ce instructor ai avut. Care a avut incredere in tine sa mergi su cu 90 km/h. In Bucuresti spre exemplu majoritaetea 90% conduc prin oras si cam atat. Nici nu se pue nvorba sa iesi pe drumuri nationale sau europene. Nu inteleg de ce frica asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim20155):

Da, am facut-o intr-un orasel mic.
Dar am avut noroc de un instructor 'baietas', care m-a scos la conducere in toate conditiile posibile (noapte/zi, ninsoare/ploaie/uscat).
Alte cunostinte din oras, au facut conducerea doar in cei 800m numiti "centru", la noi in oras laughing Se invarteau in cerc de ameteau, iar cand terminau scoala, le punea dosarul in brate, sa mearga singuri la drpciv, sa ii anunte doar cand au traseul. Al meu m-a insotit in resedinta de judet (acolo am condus in afara localitatii mult), de la fisele medicale pana la depunerea dosarului si sustinerea probei teoretice.
Iar eu, fiind din acelasi cartier cu el, ieseam la conducere seara pe la 22:00, si mergeam in satele din jur, unde lasa alti cursanti, si mai conduceam eu pana pe la 00:00. M-a chemat insa si de dimineata, am condus si in resedinta de judet mult, pot spune ca m-a invatat 'soferia' pe toate partile.
Plimbandu-te doar prin intersectii, te antrenezi pentru a nu uita sa acorzi prioritate, inveti sa apreciezi ocaziile de a te inscrie in banda, insa in cazul meu, conduceam de ceva timp, si eram obsedat de soferie, deci nu prea a fost cazul sa-mi arate cum se semnalizeaza, si pe ce banda trebuie sa ma inscriu in intersectie. In oras nu aveam ce invata, putine sfaturi mi-a dat acolo. Mai mult pe drumurile nationale mi-a corectat condusul, m-a invatat sa fiu mult mai preventiv cand vine vorba de accelerat (adica sa-mi rezerv distanta necesara pentru a opri in campul vizual 'disponibil'), si cum sa abordez virajele.
Dupa conducerea cu el, desi ma credeam bun dinainte, am fost o vreme fricos, pana am reusit sa aplic tot ce mi-a spus el. Dar uite ca in prezent, am peste 4 ani de 'soferie', destul de multi km facuti pe diferite masini, si n-am avut nici macar o tamponare usoara, din vina altuia. Doar in parcare am gasit-o 'bulita'. Si nu merg deloc incet laughing
Revenind la depasiri: bineinteles, dupa ce am "scapat" de scoala, am facut tot felul de teribilisme, si sincer, nu cred ca exista depasire in oras, care sa fie legala. Depsesti cel putin limita de viteza. In cele mai multe zone, este si linie continua.
Prin orasele mai mari prin care am fost, cam peste tot, se merge pe banda 1 cu 60-70, pe 2 cu 80-90. Chiar nu ai ce face cu scoala de soferi intr-un asemenea trafic, decat sa stai la 40km/h in banda 1, si sa fii depasit de altii. Ca sa inveti sa depasesti, trebuie in primul rand sa-ti inveti masina, sa stii cat de repede poate mari viteza, si cat de manevrabila este atunci cand schimbi banda. Loganul pe care l-am avut eu, cand depaseam 100km/h, dupa depasiri, mai avea nevoie de 100m pentru a-l putea baga in banda, altfel pierdeam controlul. Daca esti la scoala de soferi cu un Logan, si tii volanul strans, mai prinzi si o denivelare... Nu mai apuci permisul big grin
Cum spuneam, depasirea e o manevra destul de periculoasa, si in 90% din cazuri (cel putin in cazurile mele), ilegala. Nu e cazul sa o inveti la scoala de soferi, le vei invata pe propria raspundere, incetul cu incetul. Pentru inceput, pe zone foarte largi, unde nu vine nimic din fata, iar dupa cateva depasiri din astea, vei vedea cum trage masina, si vei putea face unele mai scurte.

| FlorinCiokan a răspuns:

E logic sa faci depasiri de vehicule in mers.
Pe partea de viteza e dupa cum crede instructorul cum are incredere in tine. La un prieten instructorul statea relaxat cu muzica si el mergea cu 90-100km/h. Eu eram cu ei laughing Prietenul ala conducea de la 8-9 ani chiar si pe drum public. Deci da...
Dar e logic sa faci depasiri. Nu prea ti-ar da permisu ca nah ce ar crede tu la prima depasire faci accident cu toate ca ai luat traseul? Stii? laughing Deci trebuie sa mai si depasesti, doar nu sa conduci ca nebunu doar sa te bagi in depasire ci doar cand ai ocazia sa poti face depasirea.

| anonim20155 explică (pentru FlorinCiokan):

In Romania nu prea se fac depasiri cu masinile scolii sincer. Cel putin in Bucuresti nu se fac sub nici o forma cu masinile de scoala. Asa ai frica in san si nu vei face niciodata depasiri cand vei avea permis. Ori iti iei ore suplimentare (dar nu se baga nimeni la afacerea asta sa riste chiar cu ore suplimentare) ori inchiriezi masina ori pe cont propriu.

| FlorinCiokan a răspuns:

Eu cred ca nu poti sa te feresti de o depasire cateodata. Dar trebuie sa faci depasiri. Iti dai seama ca nu in prima zi cand te invata care-i acceleratia si ambreiajul sau pe cei care chiar nu stiu. Dar daca te descurci dupa 8-10 ore de condus iti dai seama ca te lasa sa depasesti. E foarte interesanta treaba ar trebui sa fie obligatoriu asta. Cel putin prietenul meu a facut depasiri la greu ca un sofer profesionist conducea si instructorul ii permitea. Poate in oras nu prea faci dar in afara orasului 100%. Tu ai facut iesiri in afara orasului asa mai lungi si nu i-ai dat mai mult de 50km? Daca ai facut inseamna ca instructorul nu are deloc incredere in tine si de aia nu te lasa sa conduci la o viteza adecvata la care inevitabil mai depasesti.