| antonio803 a întrebat:

Bună ziua.
Daca la examenul practic întâmpin sa am mașini parcate pe linie continua și masinile sunt parcate pe sensul meu de mers, pot sa "tai" linia continua doar sa le depasesc?

Răspuns Câştigător
| vlllaaddd a răspuns:

Prin manevra de depăşire se poate încălca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, pentru depăşirea obstacolelor de orice natură, oprite, staţionate sau care se deplasează cu viteză mai mică de 30 km/h, doar dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m"

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai voie sa treci peste linia continua, ca poti pierde permisul auto.

| Dan32252 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti din Australia linia continua se poate depasi in anumite situatii este totul scris in legislatie, asta daca reusiti sa intelegeti ce cititi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce ai sa faci? ramai parcat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ai voie, dar este de preferat sa ii spui politistului ca masina respectiva te obliga sa incalci marcajul.
In legislatie este prevazuta aceasta incalcare, iar vinovat este cel care parcheaza aiurea. Cel care incalca linia continua in depasirea (ocolirea) masinii stationata, fiind nevinovat.

| anonim3248 a răspuns:

Când trebuie să încalci linia continuă o încalci și la examen și după aia.

| katin a răspuns:

Nici in trafic real, cu atat mai putin la examen nu ai voie sa "tai" inia continua.
Si va mai intrebati de ce luati amenzi!

| antonio803 explică (pentru katin):

Eu zic la examenul practic pentru obținerea permisului de conducere

| katin a răspuns (pentru antonio803):

Am inteles de la inceput. Nu ai voie NICIODATA! Exceptie: pompierii, ambulanta, politia toate in misiune.

| pufulescu0o a răspuns (pentru katin):

Tu ai inteles intrebarea aia? Daca are masini pe banda lui de mers, blocand drumul, parcate aiurea de catre niste nesimtiti, ce sa faca? Incremeneste acolo, cu masina cu tot? Sare de la volan si fuge acasa planagand la mami?
Normal ca va trebui sa se asigure ca nu vin masini pe contrasens, semnalizeaza si apoi incalcand frumos elegant banda continua va trece mai departe pe langa masinile parcate aiurea!

| suntserios a răspuns (pentru katin):

Esti pe o strada cu o singura banda.
Linie continua.
In fata ta masina parcata.

Tu ce faci? parchezi in spatele lui si astepti?
Ai macar permis?

| katin a răspuns (pentru suntserios):

Da, parchezi in spatele lui si astepti politia. Uite de aia sunt asa de multe accidente mortale pe sosele. Unde si cum ai luat permisul?

| katin a răspuns (pentru pufulescu0o):

Nu poti fi mai nesimtit ca el. Ca sa nu planga muma-ta ca ai facut accident mortal. Dar daca asta iti place...

| pufulescu0o a răspuns (pentru katin):

Eu sper ca trollezi, altcumva... cine spune asemenea chestii are nevoie de tratament!
Apropo, eu me am loat permisul pe euro cand lukram pe Italiea

| katin a răspuns (pentru pufulescu0o):

Daca l-ai "loat" cand "cand lukram pe Italiea", ori tu esti trollul, ori esti pericol in trafic si ar trebui sa ramai fara permis.

| suntserios a răspuns (pentru katin):

Hai ca esti amuzant.

Deci tu mergi serviciu dimineata. Bine, banuiesc ca ai 12 ani si nu mergi la serviciu, da sa presupunem.

Intri pe o strada cu 1 banda pe sens,

Sa zicem ca intri pe strada din link.

https://www.google.ro/......71t/data=! 3m9! 1e1! 3m7! 1sAwdbaZBBsPxGSiMZBiA-pg! 2e0! 7i16384! 8i8192! 9m2! 1b1! 2i40? hl=en&entry=ttu

Puff, masina parcata pe dreapta. Linie continuu.

Tu acum te opresti si chemi politia da? Fix acolo in spatele dubei albastre. Blochezi traficu si astepti pana vine politia... ca daca depaseai cu 10 km/h dupa creai cel mai mortal accident nu?

Este ca nu ai permis da? Macar aici cade de accord da?

| Violleta2022 a răspuns (pentru katin):

Cred ca majoritatea care nu cunosc legea si nu o respecta, este pentru ca si-au luat permisul pe spaga si cred ca ei sunt mai presus de lege si pot face ce vor pe sosea, inclusiv sa circule pe contrasens dupa ce ai incalcat banda dubla.

Din aprilie 2023 exista o PROPUNERE de modificare a Codului Rutier pentru depășirea pe linie continuă, permisă în anumite condiții DAR nu a fost inca aprobata! Asadar se respecta legea in vigoare, pana la votarea noului cod rutier.

Ma rog, o fac pe riscul, banii si permisul lor, ca de aia nu invata niciodata sa respecte regulile de circulatie si ajung implicati in accidnete rutiere cu victime.

| suntserios a răspuns (pentru katin):

Sa mega aplici ce zici tu cand iti iei permisul.
Cand o sa cresti si iti iei permisul sa vii sa conduci in Bucuresti. Si la fiecare masina parcata aiurea te opresti si chemi politia. Crezi ca faci un drum de 4 km in mai putin de 3 zile?

| thebest909 a răspuns:

Salut, in primul rand nu ar avea voie sa parcheze acolo incat este linie continua si depasirea nu este permisa in astfel de zone, dar sunt situatii in care trebuie sa o faci si pe asta, dar la examenul tau practic iti recomand sa te opresti si sa astepti urmatoarea indicatie a politistului, sa nu te pui sa depasesti direct, il intrebi, incat situatia in care te aflii nu e din cauza ta.

| anonim3248 a răspuns (pentru thebest909):

Cel care a greșit e cel care a parcat acolo și ceilalți trebuie să îl ocolească trecând peste linia continuă.