| pacificrim123 a întrebat:

Am o intrebare, vreau sa construiesc un buggy de off road (extrem) ce motor, cutie de viteza si punti imi puteti sugera? Vreau raspunsuri sigure,

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fara misto, iti recomand motor, transmisie si brate (suspensie) de Dacie 1310. Asta daca vrei tractiune 4x2.
Daca vrei 4x4, cauti mecanica de la un 4x4 de dimensiuni mai mici (Vitara, Jimmy, Samurai, Daihatsu, Trooper, etc).
Am recomandat Dacia, pentru ca faci foarte usor adaptarile, folosind 4 fuzete de fata, cu tot cu discuri, cu brate de fata, pe spate le blochezi drepte, si pui planetarele (motorul in spatele scaunelor), iar pe fata pui fuzetele fara planetare, doar cu caseta de directie, si suspensie.
Nu prea are rost sa il faci 4x4, ca oricum fata va fi foarte usoara la asa ceva, toata jucaria are sub 400kg.
https://www.clip.fail/video/nMhayLBvbMg

| pacificrim123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Apreciez raspunsul dar vreau pentru competitile de off road de aia am pus in paranteza Buggy (extrem) vreau ceva mai puternic ca asa puteam sa imi fac oricand dintr-o dacie papuc diesel cu 4x4 asa in plimbari dar am nevoie de competitie ceva foarte puternic pentru clasa extrem

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru pacificrim123):

Atunci iei mecanica de pe un off roader mare si puternic (Pajero, Land Cruiser), si le pui pe un cadru cat mai compact. Ai nevoie de structura bine proiectata si executata, aici nu mai e loc de amatorism.