| anonim_4396 a întrebat:

Am o Jetta 1.9 tdi 105cp bxe.
Se auzea de ceva timp un fluierat când acceleram, însă azi când am ajuns cu mașina la 3300rot/min, s-a turat 1-2sec mai tare singura după care mi-a luat din puterea motorului.
De atunci nu mai trage mașina, urca greu in turații și viteza, abia ajunge la 3000 de turații. A5a daca ii dau nu mai trage deloc. Posibil sa fie turbina?

2 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cel mai probabil sau poate e in limp mode. Oricum trebuie dusa la mecanic sa vada.

| Simpatic a răspuns:

Sigur turbina e si cum a zis userul de mai sus intra in limp mode.
Asta inseamna ca e defecta.
Daca ai banuti nu te zgarci sa o reconditionezi / peticesti ci sa pui una noua chiar daca costa mult, te va tine inca multi ani, peticeala aia care ei o numesc reconditionare poate sa tina cateva luni depinde de caz.
Pe de alta parte mergi cu ea in service inainte de a lua o hotarare si vezi care-i soarta turbinei!