| Robert0209 a întrebat:

Salutare.
Am și eu un Passat b5.5 an 2001, motor 1.9 TDI, 101 cai, AVB.
La un moment dat, mi se stricase pompa tandem, adică nu îmi baga aproape deloc vacuum, turbina nu mai intra, iar mașina nu mai trăgea absolut deloc. Urca foarte greu in turații și nu depășea viteza de 90 km/h.
In fine. După ce am rezolvat problema cu pompa tandem, avea suficient vacuum și a început sa tragă aproape la fel ca la început. După asta, am sesizat ca in viteza a 5- a la 2.500 de ture se plafona. Adică nu mai trage deloc, turometrul rămâne la 2.500 de ture și nu mai creste. Cine ma poate ajuta?
Mulțumesc anticipat

1 răspuns:
| Alexandrionelu a răspuns:

E greu pe ghicite, cel mai bine mergi la un mecanic.
Poate sa fie debitmetrul, egr-ul, sau în cel mai rău caz turbina...