| Adrianmoto77 a întrebat:

Am o "minimobra" in curte de cativa ani si cu ocazia venirii caldurii am zis sa o pornesc, i- am bagat benzina si am pornit-o spre surprinderea mealaughing
Are motor de 2timpi deci trebuie sa ii bag ulei in rezervor(amestec) dar nu i-am bagat pentru ca nu aveam si am mers asa cu ea toate bune si frumoase pana cand s-a oprit motorul scotand un sunet urat (eu am zis ca s-a incins prea rau si l-am lasat un timp sa isi revina) si-a revenit a pornit iar dar s-a oprit iar dupa un timp scurt. Credeti ca e din cauza ca nu am adaugat ulei? Sau pur si simplu anii si-au facut simtita prezenta(ceea ce nu cred lt ca a mers ceva, daca era din cauza timpului nu pornea)

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai facut o mare prostie. Nu se porneste niciodata motorul 2T, fara ulei in benzina.
Acum trebuie sa schimbi cel putin segmentii, cel mai probabil tot setul (segmenti, piston, cilindru si rulment).
Eu am o Mobra, la care puneam 30ml de ulei de motor (de care prindeam, dar nefolosit), intr-un litru de benzina. Dupa carte era 25ml, dar puneam 30, sa fiu sigur. N-am folosit niciodata ulei special pentru 2T, cum se gaseste acum, pe vremea Mobrelor nici nu cred ca exista asa ceva.
Poti totusi sa incerci sa o mai pornesti, dar neaparat cu ulei in benzina. S-ar putea sa mai functioneze totusi, dar sigur ai uzat motorul. Nu ii mai pune niciodata benzina simpla, risti sa-ti iasa segmentii de pe piston, si se gripeaza de n-ai sa mai poti scoate nici cilindrul.

| Kreefy a răspuns:

Din ce an este? Si la ce te referi cand spui ca bagi ulei in rezervor, care rezervor?
Vezi poate nu are apa in canistra, sau pompa de apa e defecta.
Sau daca nu, radiatorul ar putea fi infundat.
In orice caz..parerea mea este sa nu o mai lasi asa, porneste-o macar la 2-3 saptamani si las-o sa mearga macar 10minute daca nu vrei sa o scoti din curte, vor rugini si frane si tot, nu o sa mai ai ulei, lichide nimic si dupa o sa te mri de ce nu merge...