| Delocimportant a întrebat:

Am o problema cu stergatoarele de parbriz: cand le pornesc, functioneaza, insa daca vreau sa dau pe automat, adica sa porneasca singure la un anumit interval, nu se intampla nimic. Si cand ud parbrizul cu lichid de parbriz, nici atunci nu pornesc automat. Inainte era totul ok. Sa fie de la ceva siguranta?

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cel mai probabil nu iti mai functioneaza temporizatorul daca zici ca pe prima treapta nu iti merge.

| Delocimportant explică (pentru Intruder19):

Exact, acela nu funtioneaza. Unde o fi problema?

| Intruder19 a răspuns (pentru Delocimportant):

Mai pica cateodata si trebuie schimbat. Nu costa foarte mult.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil este fie acel senzor defect, fie maneta.
Daca ai schimbat parprizul recent e foarte posibil sa fie acel senzor de vina, deoarece unii mai uita sa puna o anume pasta peste acel senzor si se intampla sa nu mai functioneze.
Dar daca nu ai schimbat parprizul cel mai probabil ai maneta defecta.

| Delocimportant explică (pentru OldSoul):

Dar daca e maneta defecta, nu ar trebui sa nu mai preia nicio comanda? Cd actionez maneta ca sa stearga chiar in acel moment, functioneaza.

| OldSoul a răspuns (pentru Delocimportant):

Nu e chiar asa de simpla maneta pe cat pare.
Uite iti las aici un link sa-ti faci o idee despre ce e in interiorul manetei.
http://www.passatb5.ro/showthread.php? 9-DIY-Reparare-maneta-semnalizare-cu-tempomat-la-Passat-B5
PS:Stiu ca e vorba despre alta maneta, dar sa-ti faci o idee.

| Delocimportant explică (pentru OldSoul):

Si daca ar fi siguranta de vina, nu ar mai merge deloc stergatoarele?

| OldSoul a răspuns (pentru Delocimportant):

Corect!