| CristianMH a întrebat:

Am o problema cu un e61 535 2005 adica sistemul audio nu mai merge deloc, niciun sunet, de cand niste"destepti" au vrut sa imi puna un subwoofer. Mai exact radio-ul arata ca mrge muzica, dar nu se aude nimic, nici sunetul de centura, nimic. Cateodata porneste, cand bateria e descarcata, asta imi arata ca hardware nu are ce sa aiba, dar dupa ce am scos cheia nu mai merge, adica sunetul porneste cand vrea el, inclinand sa porneasca cu bateria descarcata. Am schimbat bateria si tot asa e.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai un scurt acolo sau finalii sau ars, trebuie dus la un service reparatii amplificatoare in general audio statii, si ei vad cauzele, pe masina nu ai nevoie de subwoofer ca nu esti in club nu poti si nu ai voie in trafic sa dai muzica tare.

| relian a răspuns:

Verifica si tu acolo unde au umblat desteptii aia laughing vezi ce cabluri sunt, daca au conectat la loc, in caz ca au scos ceva, si nu au mai pus bine la loc.
Daca radio functioneaqza si nu se aude nimic, atunci e problema de la amplificator, radioul ala nu el da semnalul la boxe, il da un amplificator, care de regula e pe undeva prin spate, prin aripa stinga, sau nu stiu exact la masina ta unde o fi.

Ala sa nu fie defect, ori sa nu fie conectat, sa fi umblat aia si sa fi uitat, ori ceva nu face conectie cum trebuie.
Daca au umblat si la radio, atunci scoate si pe ala afara si verfica la fel daca toate is la locul lor, sa nu fie ceva conectie slaba.

Cam astea ar trebuie sa verifici.Amplificatorul prima data, pentru ca e mai simplu si usor de verificat, apoi radio.
Daca amplificatorul e ars la revedere, trebuie sa pui altu.Desi nu ar fi, pentru ca spui ca uneori porneste cand bateria este descarcata, e cam ciudat.
Cblu de masa, sau stiu si eu ce alt cablu sa nu fie bine conectat, popate amplificatorul sa nu fie bine strins in suruburi, pioate ala asa o face masa si daca aia lau lasat asa nestrins, zic si eu.