| MihaiPaleologu a întrebat:

Am o problema cu un e60 520d 2007, adica sistemul audio nu mai merge deloc, niciun sunet, de cand niste"destepti" au vrut sa imi puna un subwoofer. Mai exact radio-ul arata ca mrge muzica, dar nu se aude nimic, nici sunetul de centura, nimic. Cateodata porneste, cand bateria e descarcata, asta imi arata ca hardware nu are ce sa aiba, dar dupa ce am scos cheia nu mai merge, adica sunetul porneste cand vrea el, inclinand sa porneasca cu bateria descarcata. Am schimbat bateria si tot asa e, cred ca trebuie resoftata, caci softu asta original e slab rau.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Tu uita-te intai la mufele playerului, probabil au umblat aia la mufe in incercarea de a lua un remote pentru amplificator si nu mai corespund sau nu mai fac bine contact firele.

| MihaiPaleologu explică (pentru OldSoul):

Logic ca m-am uitat, dar raspunsul tau nu are logica in conditile in care muzica merge dar numai in 5% din cazuri practic porneste cand vrea ea, de aici rezulta ca daca porneste hardware nu are nimic, ci la software si ce as putea face cu softwareul

| OldSoul a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Tu chiar crezi ca e asa de usor sa strici un player software? Cu atat mai putin cand aia au vrut sa-ti monteze un amplificator, ei de la player au nevoie doar de remote (un +12 pentru statie) si in cazul in care nu are iesiri rca se conecteaza de la pini boxelor pentru a prelua semnalul. Singura sansa e sa-l arzi cu totul sau sa-i arzi finalii, dar tu spui ca se intampla sa mai mearga.
In ala 5% cand merge se poate intampla sa se modifice pozitia unui fir si sa mearga, de obicei au un fir pentru mute in cazul in care e dotata cu carkit astfel incat sa dea mute playerului in timpul convorbirilor, dar daca zici ca te-ai uitat, asta e.
Tu nu poti face nimic la nivelul software, poate doar sa-i dai un reset, dar banuiesc ca nici nu ai buton pentru asa ceva.
Da-l jos si du-te cu el la un electrician poate e ceva ars prin el dar nu cred.
Eventual incearca sa-l deconectezi de la masina si sa-l lasi asa cateva ore.
Deci spun inca odata, uita-te bine la fire, sa fie exact asa cum au fost de fabrica(asta daca ai playerul original), nu taiate si lipite diferit, nu anulate, eventual impingele mai bine in mufa, eu sunt aproape 100% sigur ca de acolo e problema.

| CristianMH a răspuns:

Salut știu ca suntem in 2023 dar ai rezolvat problema sau mai sti care era cauza ca am fix aceeași problema