| AnonimPeViata a întrebat:

Am o problema, la relanti se aude un suierat de la motor, dupa ce merg ceva timp dispare sau de exemplu daca o turez la 2 mii de ture nu se mai aude dar cand revine la turatiile de la relanti incepe sa apara. Se poate sa fie cureaua de la alternator sau ceva fulie? Suieratul nu se aude grav, am auzit masini cand plecau de pe loc zici ca fluierau nu gluma, dar daca stai sa asculti se aude.

Răspuns Câştigător
| 07gabriel07 a răspuns:

Suieratul poate fi de la cureaua de la alternator sau o problema mai serioasa pompa de servo directie. Incearca sa iei cureaua jo si porneste motorul pentru cateva secunde si vezi da ca suieratul a disparut. Daca da opreste motorul si incepe si verifica fiecare fulie in parte rotind de ele. Care face zgomot stii ca aia trebuie sa o schimbi. Daca nu gasesti nici o fulie defecta incearca sa schimbi lichidul de servo si vezi daca dispare. Cand pompa incepe sa suiere inseamna ca a inceput sa se uzeze si ca lichidul e invechit.

2 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ieri...
Nu se auzea foarte,foarte tare, insa se auzea binisor!
Ma si gandeam ce naiba are?!
Dupa ce am turat-o putin, s-a oprit...
Cine stie ce naiba a mai afectat geru' asta in ele!

| AnonimPeViata explică (pentru ibaal):

Poate și de acolo, am mai citit pe internet și cică de la cureaua de transmisie de la alternator.