| DanySpeedy a întrebat:

Salut,
Am un Seat Leon 1.9 TDI ALH 90CP din 2003 si ma cam ingrijoreaza un suierat al turbinei.Suieratul de care spun e foarte pronuntat si l-am auzit din prima zi. Il aud chiar si la relanti, pe loc, mai ales cu geamul coborat, chiar daca abia am pornit motorul. Cand accelerez, in gol, creste in intensitate si frecventa, pana aproape dispare pe la 3000 de ture. In mers se aude mai ales cand ii dau talpa, dar si la acceleratii mici o aud. Dupa ce-i dau kick, imediat ce-i eliberez acceleratia sa schimb viteza, se aude un altfel de suierat, parca s-ar deschide vreo supapa de presiune (sau s-ar desumfla rapid un balon).
Voi ce credeti?
P. S: Masina trage foarte bine
Funda!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este posibil ca prinderea furtunului la intercooler sa nu fie tocmai perfecta si daca scapa pe undeva se aude suieratul acela, dar sa fie totusi buna fiindca altfel ar sarii furtunul destul de violent. In mod normal nu se intampla nimic, orice turbina incepe sa fluiere de la 3000 de km in sus, dar poate si la 100.000 de km sa inceapa fluieratul. Daca vei cauta si pe alte forumuri fiindca s-a tot discutat, ai sa vezi ca nu este nici o problema grava, unii considera asta ceva normal fiindca nu exista etanseitate perfecta la presiunea aia. Daca trage bine nu ai de ce sa iti faci probleme, decat daca vei simtii pierderi de putere ale masinii in prima faza, apoi fluieratul se intensifica la decelerare si ramane acelasi la accelerare, atunci se schimba sau umblii la ea, incepi sa iti faci probleme, pana atunci e ok!

1 răspuns:
| Flavius_1486 a răspuns:

Incearca in viitor sa schmbi vitezele la turatii mai mari.