| Andrey550 a întrebat:

Am o problema la un scuter Gilera Runner 50cc din 2005. Pornea cam greu cand l-am cumparat asta fiind vara, dar pornea la a 2-a sau a 3-a pedala acum dupa 1an nu mai vrea nici in ruptu capului, scot bujia o curat dau la pedala fara bujie o pun inapoi si da sa o porneasca dar nu poate, 1 data l-am pornit cu spray de pornire.La relanti nu mai sta de 3 luni pur si simplu fara sa il dereglez.Il pornesc 1 data pe saptamana pentru ca nu il tin la mine acasa.Care ar fi problema?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Treaba e cam complexă - nu pre poți rezolva prin mesaje. Du-o la un mecanic ce vede comportamentul motorului și rezolvă la fiz. Nu poate fi scump (aprindere, debit, scânteie,...)

| DaniTDCI a răspuns:

Desfaci carburatorul si sufli in fiecare jigler, bineinteles le dai jos pe rand, verifici sa iti vina benzina iar daca ai vacuum sa nu fie defect, apoi schimbi bujia si dai la pedala cu bujia scoasa dar pusa in fisa, vei observa daca ai scanteie in momentul in care vei da la pedala cu bujia apropiata de cilindru, altceva nu stiu ce ar putea sa aiba