| Andrey550 a întrebat:

Am si eu o mica, mare problema cu un Gilera Runner de 50cc din 2005.Cand il pornesc la pedala nu vrea nici in ruptul capului.Scot bujia, o curat, dau la pedala fara bujie pentru a-l desfunda, pun bujia la loc, dau de vreo 10-15 ori la pedala pe urma il las 10min, iar pe urma la sfert de pedala porneste, dar fara sa stea la relanti! Am auzit ca poate fi fisa de la bujie sa nu dea scanteie, sau carburatorul infundat! Acum vreau sa va cer voua ajutorul! p.sbig grinAU FUNDA! 1

11 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai verificat distanta dintre lectrozi, ca sa fie intre 0, 65mm-0, 75mm?

| Andrey550 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mai pe romaneste te rog laughing)) Nu sunt nu stiu ce mester dar ma pricep cat de cat.Nu are avea rost sa le verific deoarece Scuterul e luat de 1 an de zile si aceasta problema a apraut fara alte simptome, asa de pe o zi pe alta!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andrey550):

Cauzele pot fi mai multe si pot fi identificate doar direct, prin eliminarea potentialeor cauze. 1. verifici scanteia direct la iesirea din boina de inductie. 2. verifici scanteia la iesirea din fisa de inalta tensiune. 3. verifici scanteia dintre electrozii bujiei. Apoi treci la verificarea alimentarii, incepand cu pompa de benzna, pana ajungi la "nivelul" din carburator. Ai grija ca bujia sa fie curatata de depunerile de calamina rezultate in urma arderii carburantului.

| Andrey550 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu 1 problema care e sigura anume ca este dus cuiu ala din carburator care inchide benzina dar asta nu e o problema grava pentru ca pornea si asa la a 3 sau a 4a pedala fara tot acest proces care ti l-am spus mai sus! De tras trage de rupe urc cu el dealuri unde nu urci nici nu atv.Dar eu cred ca cel mai probabil este carburatorul pentru ca imi si afuma bujia destul de tare!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andrey550):

Daca acel "cui" se blocheaza in pozitia inchis: nu are benzina cu care sa functioneze; iar daca nu inchie etans, nivelul benzinei este prea mare si mororul "se ineaca". Ai bujia uda atunci cand o scoti!?

| Andrey550 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Foarte uda! Asa era de cand l-am luat dar nu impiedica sa porneasca.Dar dupa 1 an frate imi vine sa i dau foc.Tot timpul trebuie sa fac acel ritual cu bujia si etc de care ti-am spus! Am auzit ca poate fi si bobina

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andrey550):

Mai intai rezolva cuiului-ponto. doar dupa, vezi care ar putea fi o alta cauza

| Andrey550 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

M-am gandit sa il schimb tot carburatoru, nou e la 300-400 de lei!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andrey550):

Daca nu este mult prea uzat cuiul: il poti rectifica; ia asta ar insemna cost aproape zero

| Andrey550 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Okey,mersi mult de sfaturi!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andrey550):

Bafta deasa si mult succes!