| Andrey550 a întrebat:

(Dau funda).Am un scuter Gilera Runner din 2005 de 49cc in 2 timpi si de ceva timp am o problema.Cand dau sa il pornesc la pedala, vrea sa porneasca dar ceva il impiedica.Dau la pedala cam de 20-30 de ori.Am curatat bujia, filtru de aer si tot aceleasi simptome vrea sa porneasca dar ceva il impiedica.Il las cam 30 minute fara sa mai dau la pedala si dupa 30 de minute de asteptare la prima pedala porneste fara probleme.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele in 2 timpi sunt o pacoste, la capitolul pornire.
Ai putea incerca mai multe variante de pornire, si ramai la cea care da roade:
1. Acoperi partial admisia de aer (filtrul), si dai; asa faceam la multe motoare, si o luau imediat.
2. Dai acceleratia la maxim sau jumatate, apoi dai;
3. Dai la pedala fara sa atingi acceleratia, si fara sa acoperi admisia.
Eu am un motor de 50cc cu cutie de viteze, la pedala porneste greu, dar daca il bag in viteza si il imping, sau ii dau drumul la vale, in 2 metri porneste. Am mai circulat cu un scuter Peugeot in 2 timpi, cand era motorul cald, dar nu incins, ma tinea cate jumatate de ora fara sa porneasca.

| Andrey550 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult dar motoarele astea în 2 timpi sunt pe variator nu sunt legate direct la motor și degeaba îl împing și de la 300 m în jos ca nu are nici un sens. DAR MERSI de sfaturi o sa încerc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrey550):

Am precizat ca al meu are cutie de viteze si ambreaj manual, de aia poate fi pornit impins.
Sunt cateva motociclete 50cc cu cutie de viteze, doar scuterele sunt toate cu centrifugal.