| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la un scuter nu mai porneste scanteie are pistonu cu segmenti nu de mult i-am schimbat porneste cateodata greu iar uneori la prima pedala ce poate fi?

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Poate sa fie de la alimentarea cu benzina sa nu ai destul combustibil, carburator, furtune, sau daca ai benzina poate fi de la aprindere ceva, bobina sa intrerupa si depinde de pozitia ei, din acest motiv uneori porneste si alte ori nu!

| a1doru a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Dom' injinere, pai daca omu zice ca are scanteia la bujie ok, ce dracu' poa' sa fie? ps.glumesc.daca nu crezi, intreaba pe Vlad[haralambie] sau tibi[troia], ca tot zici ca ai ''alergat''.

| angel74dm a răspuns:

E străpunsă bobina, trebuie schimbată, de-aia câteodată porneşte şi câteodată nu, depinde în ce poziţie e bobina la pornirea respectivă, cu străpungerea în faţă, lateral sau în spate...