| SirRaul a întrebat:

Am o skoda fabia din 2000 cu motor 1.4 16V putin modificata, evacuare, filtru, si toba sport. Recent mi s-a defectat sonda lambda 1, si consuma enorm 10% in oras, as vrea sa stiu daca este normal sa ai un asemenea consum pentru o masina ca asta. MS

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

L.E.: Daca ai catalizatorul spart/eliminat, degeaba schimbi sonda. Prin posibila eliminare a catalizatorului(ai spus ca ai ceva modificari) ai castigat un pic la putere, dar ai pierdut la consum.

3 răspunsuri:
| caractere a răspuns:

Schimba sonda lambda si consumul se va mai diminua.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Sa stii ca depinde foarte mult de unde bagi benzina de consum... Nici eu nu am crezut pana duminica dimineata cand am alimentat de la o statie de combustibil mai,, dubioasa" de aia micuta si fara nume fiindca nu am avut ce sa fac... in zona aia pe undeva pe la munte nu am gasit in 200 de km nici o statie de alimentare pe ruta pe care am mers eu, in alta parte erau dar ocoleam si am zis ca tb sa fie si pe acolo, si am bagat o otrava de motorina intr-un Jeep Wrangler care in mod normal cu toate modificarile aduse, ingreunat cu scuturi, troliu si multe alte ajungea sa manance 10 afara, cu motorina aia mi-a mancat si 17, iar cand am ajuns acasa injectoarele 1 si 3 erau ingundate si aveam 2 erori in bord, ambele venind de la sistemul de alimentare, am scos motorina din el cu foarte mare greutate si am lasat-o intr-un bitoi din acela mic de varza (Dimensiunile acelea nu era cu varza laughing ) sa o dau cuiva cu tractor, apoi cand s-a decantat au ramas din 59 de litri de motorina fix 787 g de reziduri, adica aproape un kg. Este inacceptabil dar daca nu bagi benina buna este posibil sa consume atat!

| SirRaul explică:

Am rezolvat. aveam racordul flexibil spart. sper sa se diminueze consumul...