| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme la parcarea laterala, ce sfaturi imi dati pentru astfel de parcari? Care sunt regulile generale?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Era o cartulie pe vremuri - ABC-ul conducerii autoturismului, foarte utila pentru incepatori, pacat ca nu se mai editeaza. Acolo erau descrise multe manevre, inclusiv parcarea laterala. Incerc sa reproduc din memorie, desi ar fi mai util un desen:
1. Opresti masina pe banda 2 (numarand de la bordura spre ax) in dreptul masinii parcate be banda 1 in fata locului liber.
2. Dai in spate drept pana cand stalpul din dreapta SPATE al masinii tale ajunge pe linia imaginara formata de privirea ta si coltul stanga spate al masinii parcate (practic cand cele trei puncte: capul tau, stalpul dreapta spate si coltul stanga spate al masinii parcate sunt coliniare). Din acest moment iei volan dreapta pana la maxim (2, 5 ture).
3. Cand stalpul din dreapta FATA al masinii tale ajunge pe linia formata de privirea ta si coltul masinii parcate, iei volan maxim stanga (5 rotatii complete), continuand deplasarea in marsarier pana masina este paralela cu bordura. Astfel inchei manevra, lasand rotile virate, astfel incat la plecare nu mai trebuie decat sa te asiguri, sa semnalizezi si sa pleci.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mie din câte mi s-a spus nimereşti destul de rar parcarea laterală. Sfaturi... Te opreşti paralel cu maşina la în spatele căreia vrei să parchezi la o distanţă relativ mică, semnalizezi, bagi în marşalier, iei total de volan stânga sau dreapta (depinde pe ce parte parchezi) şi după ce treci cu jumătate de maşina de ea începi să îndrepţi. Fă acest exerciţiu cât mai încet (ţinând maşina din ambreiaj) pentru a te putea încadra perfect. Dacă crezi că nu te descurci mai ia o sedinţă de conducere şi roagă-l pe instructor să facă aceste parcări cu tine. Mult succes!

| teodorus a răspuns:

Daca ai probleme de genul asta cel mai bine e sa te duci la un instructor privat... Ii zici ce probleme ai si el te indruma si te invata happy Sunt sigur ca in maxim 2-3 sedinte reusesti sa inveti tot ce nu stapanesti happy Multa bafta