| Valyasdfg a întrebat:

Am pus o alta întrebare în care e vorba despre cât câștigă un șofer la Fan Courier, pe taxi se căștigă mai bine?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Curse multe - bani mulți
curse puține - la fel banii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fan Courier lucreaza de fapt prin SRL-uri mici, chiar particulari.
La mine in oras e un SRL, iar salariile erau ceva de genul 900 de lei, cand salariul minim era 750 lei. Ma tenta, dar mi-a trecut.
Iar la taxi, depinde de oras. Majoritatea au 1200-1600 net, plus sporuri, dupa ce trec de un anumit numar de km.
Oricum, niciunul dintre joburile astea nu iti garanteaza un trai decent. Conditiile sunt foarte proaste, stres cat incape, iar la final castigi mult mai putin decat un ospatar.

| Începătorul988 a răspuns:

Nici-unul. Daca vrei sa castigi mult ca sofer, sofer de TIR pe extern. Este frumoasa viata de camionagiu, am cateva rude. Dar este si foarte grea!

| Valyasdfg explică (pentru Începătorul988):

Mi-au plăcut de mic camioanele, dar cu cât crești îți dai seama că nu-i chiar așa, e greu pe tir, departe de familie, dacă ai familia ta e cam neplăcut, de acolo pornesc divorțuri, certuri, am vecini ce au trecut prin astea, da lasă mă fac patron ce dracu, cu toți pornim de jos

| Începătorul988 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Depinde. Bunicul meu lucreaza din 98 in Germania, nu ca sofer(putin mai important).
Un var de al meu, lucreaza in Austria pe camion, si acum cateva luni a avut nunta.
Depinde de iubita pe care o ai acasa. Eu am muncit in strainatate, si nu a intervenit nici-o problema de cearta, gelozie, sau alta problema. Si ma gandesc serios sa plec si eu pe TIR la ce salarii atragatoare au!

| Valyasdfg explică (pentru Începătorul988):

Eu m-aș gândi să plec dincolo cu tot cu familie, aici parcă nu-mi permit, nu pot să mă gândesc la un viitor pentru mine dapai să am și copil, ce fac?, Mulți trag la Spania, te obișnuiești repede cu limba, față de Germania, spaniola o auzi destul de des, prima data m-am gândit la Germania, Austria, e cam nașpa, să vb română poți doar in agricultura, că în fabrici ți se cere limba germana, sunt sigur că mulți termină liceul, facultate, și după habar nu au pe ce drum să o ia, in Romania nu prea ești băgat în seamă, m-am gândit să-mi deschid o firma ceva in Romania dar să am domiciliul în străinătate

| Începătorul988 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Eu lucrez in Germania fara a cunoaste pic de limba.

| mihaicelsfant a răspuns:

Taxihappy daca cunosti dispeceru esti seflaughing