| dygas a întrebat:

SOFER CAT. B: Ziceti si voi idei de angajare sofer categoria b, ex :taxi...

Răspuns Câştigător
| CoxOno a răspuns:

Pentru a te inscrie la aceste cursuri, ai nevoie de:

fisa tip inscriere;

fisa medicala eliberata de o unitate din sistemul Ministerului Transporturilor;

aviz psihologic;

cazier judiciar;

copii xerox: diploma studii (min. 8 clase absolvite), permis conducere, act identitate, atestat taxi (daca este cazul);

adeverinta de la serviciul politiei rutiere, din care sa rezulte ca in ultimul an nu a avut suspendat dreptul de a conduce un autovehicul si nu a fost implicat in accidente rutiere

o fotografie 3/4 color

4 răspunsuri:
| CoxOno a răspuns:

Pentru taxi ati trebuie atestat.
Poti sa faci taxi doar pirat dar nu te sfatuiesc deoarece amenzile sunt mari.

| dygas explică (pentru CoxOno):

Si atestatul in ce consta? unde se face si cat costa?

| CoxOno a răspuns:

Obtinerea certificatului de atestare profesionala.

Certificatul de atestare a pregatirii profesionale pentru transport de persoane in regim de taxi este eliberat de Autoritatea Rutiera Romana (ARR), prin diversele sale centre teritoriale.

Pentru a te califica pentru obtinerea unui atestat, trebuie sa ai minim 21 de ani si minim 3 ani vechime categoria B sau 2 ani categoria C a permisului de conducere si sa nu fi avut permisul de conducere suspendat in ultimul an. Certificatele de atestare a pregatirii profesionale se obtin in urma promovarii unui examen pe baza de test-grila organizat de ARR, care va desemna comisia de examinare.

| dygas explică (pentru CoxOno):

Mersi frumos, ai funda!

| CoxOno a răspuns (pentru CoxOno):

Pentru a te inscrie la aceste cursuri, ai nevoie de:

fisa tip inscriere;

fisa medicala eliberata de o unitate din sistemul Ministerului Transporturilor;

aviz psihologic;

cazier judiciar;

copii xerox: diploma studii (min. 8 clase absolvite), permis conducere, act identitate, atestat taxi (daca este cazul);

adeverinta de la serviciul politiei rutiere, din care sa rezulte ca in ultimul an nu a avut suspendat dreptul de a conduce un autovehicul si nu a fost implicat in accidente rutiere

o fotografie 3/4 color