| Malvina24 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari in legatura cu permisul de conducere auto(cat B):

1Cum procedati in intersectiile unde un identificati conditii de prioritate?
a)aplicati regula intelegerii amiabile cu ceilalti participanti la trafic;
b)acordati prioritate tuturor participantilor la trafic;
c)puneti in aplicare regula prioritatii de dreapta.
Raspunsul corect e ab de ce? Eu bifasem ‘’c’’ si este gresit! Am intrebat pe cineva si mi-a spus ca ‘’c’’ crede ca e corect si ca ar fi gresit si ei in cartea de unde fac intrebari!(editura Proteus, o carte galbena entru toate categoriile autor: Ioan Palalau)

2 Semnalul politistului cu bratele intinse orizontal are aceesi semnificatie cu:
a)semnalele luminoase ale vehiculelor priorizare
b)semnalul luminos de culoare galbena intermitenta
c)semnalele luminoase de culoare rosie si vede.
Corect e ‘c’’ de ce? Bratele politistului intinse horizontal inseamna oprime.In varianta ‘c’ este inclus si senalul verde pe acre e permisa tercerea, oprirea fiind doar la semnalul rosu, deci?

3 Cand sunteti obligat sa utilizati sistemul de iluminare al vehiculuilui?
a)la intalnirea cortegiilor:
b)pe timpul noptii si ziua cand vizibilitatea este redusa;
c)la intanirea radarelor pentru a-i atentiona pe ceilalti conducatori.
Corect este a Varianta ‘’b’’ de ce un este? Citisem undeva ca cei care condc sunt obligate sa foloseasca instalatia de iluminare a vehiculului de la lasarea serii si pana in zorii zilei.

4 Cand este permisa depasirea tramvaiului pe stanga?
a)cand tramvaiul se afla in mers pe drumul cu sens unic sic and nu exista spatiu sufficient intre sina din dreapta si marginea trotuarului;
b)cand tramvaiul schimba directia de mers la dreapta
c)cand tramvaiul se afla oprit intr-o statie fara refugiu.
Corect este numai varianta a. Voi ce credeti? B nu este?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

1. Intrebarea este imbecila. Nu exista intersectii fara reguli de prioritate, insasi prioritatea de dreapta este o regula, atunci cand nu sunt altele. Nu pot sa inteleg la ce s-a gandit autorul, dar incred sa cred ca nu s-a gandit destul. Ma indoiesc ca raspunsurile se regasesc in aceasta forma in legislatie, dupa cum ma indoiesc ca o asemenea intrebare imbecila se regaseste si in chestionarele Politiei. Dar la haosul care este in tara asta poti sa te astepti la orice.
2. Raspunsul c este corect, bratele intinse orizontal echivaleaza cu culoarea rosie pentru cei care ii vin din fata si din spate, dar in acelasi timp ele echivaleaza si cu culoarea verde pentru cei care vin din stanga si din dreapta agentului de circulatie.
3. Este evident o greseala in cartea respectiva. Varianta corecta este b, prima fiind o chestiune de bun simt, iar a treia una pe care agentii de circulatie chiar nu si-o doresc. Varianta b nu numai ca se regaseste insa in codul rutier, dar este logica pentru orice posesor de permis.
4. Raspunsul b nu poate fi bun, din simplul motiv ca uneori sinele sunt pe partea stanga, spre axul drumului, iar tramvaiele care vireaza dreapta intersecteaza de fapt traiectoria autovehiculelor. Atata timp cat nu se face precizarea ca raspunsul se refera exclusiv la tramvaiele care circula pe partea dreapta a drumului (ca la punctul a), acesta este evident gresit.

4 răspunsuri:
| Bogdanst a răspuns:

Daca vrei chestionare ce ti se va da la examenul teoretic, uite saitu www.drpciv.ro,merge nu ma cu Internet Explorer.

| Damian a răspuns:

Vezi ai grija cum iti alegi chestionarele, sunt foarte multe gresite,
si eu am invatat la viata mea am, luat 3 categori si acum o iau pe a patra iti recomand chestionare de la librarie pe coli a4 sau instaleaza-ti auto b+2. 1

| Malvina24 explică:

Regis iti multumesc pentru raspuns ai un mod de a explica foarte bun care ma face sa le inteleg.Multumesc pentru ca ti-ai dedicat cateva minute din timpul tau sa-mi raspunzi si mie la intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prima corect este c, asa cum ai spus si tu
la 2 este c, orizontal inseamna automat oprire deci culoarea rosie a semaforului...verde nu are ce cauta, dar si prin excludere, a si be in niciun caz nu pot fi adevarate... putin incoerenta intrebarea!
la 3 varianta este b, nici a si nici c nu sunt prevazute in legislatie, deci e si logic sa fie b!
la 4, rasunsul este doar a, asta am avut-o si eu la sala la examen.

Banuiesc ca, cartea e cam aiurea, dar daca vrei sa iti vand un pont...eu zic sa citesi legislatia cu atentie 1 data maxim de 2 ori si sa nu mai facio teste din carea aia ca te baga in ceata! intra pe drpciv inscrie-te acolo si o sa vezi la sala ca exact intrebarile alea iti vor pica!
Bafta mare