Întrebare recomandată | mtrix a întrebat:

am si eu o nelamurire
Daca sunt in trafic si se apropie salvarea avand doar semnalul luminos aprins, sunt obligat sa trag pe dreapta pentru ai acorda prioritate.
Proful meu de legislatie a spus ca trebuie sa acordam prioritate ambulantei doar daca are ambele semnale aprinse

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, cum a spus profesorul.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.91.(1) Semnalele mijloacelor speciale de avertizare, luminoase şi sonore, se folosesc de către conducătorii autovehiculelor prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) şi b) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, numai dacă intervenţia sau misiunea impune urgenţă.
(2) Semnalele mijloacelor de avertizare luminoasă pot fi folosite şi fără a fi însoţite de cele sonore, în funcţie de natura misiunii ori de condiţiile de trafic, situaţie în care autovehiculul respectiv nu are regim de circulaţie prioritară.
(3) Se interzice utilizarea semnalelor mijloacelor de avertizare sonoră separat de cele luminoase."

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Codul rutier zice

"Art. 61. – (1) Pentru a avea prioritate de trecere, autovehiculele prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si b), atunci când se deplaseaza în actiuni de interventie sau în misiuni care au caracter de urgenta, trebuie sa aiba în functiune semnalele luminoase si sonore."

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Teoretic da, profu are dreptate. Pentru examen. Practic te sfatui sa dai prioritate masinilor speciale si celor care au in functie doar girofarurile aprinse desi nu folosesc semnalale acustice. Tot practic daca o ambulanta merge pe banda de refugiu sau pe prima banda cu viteza scazuta sub limita legala poti sa efectuezi depasirea ei.