| daniSpeedy a întrebat:

La o cale ferata dirijata DOAR prin semnale luminoase, deci fara bariera, care este procedura corecta in cazul in care luminile albe nu sunt in functiune? Este permisa trecerea, sau trebuie sa oprim sa ne asiguram?

Iata ce zice legislatia:
Art. 137.

(1) Conducătorul de vehicul poate traversa calea ferată curentă prevăzută cu bariere sau semibariere, dacă acestea sunt ridicate şi semnalele luminoase şi sonore nu funcţionează, iar semnalul cu lumina albă intermitentă cu cadenţa lentă este în funcţiune.

Situatie reala (cand luminile albe nu functioneaza, dar cele rosii se aprind la apropierea trenurilor) : https://www.google.ro/......74t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1slw2IJsk4dpD_rBWWMnzw_g! 2e0! 7i13312! 8i6656! 6m1! 1e1

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Trebuie să oprești în locul cu vizibilitate maximă să te asiguri și să treci.