| Foca a întrebat:

AM si eu o intrebare. Azi am primit un quad de 250cc si 200kg.
Tin sa mentionez ca am app 17 ani si as dori sa stiu ce imi trebuie pentru al conduce in Romania. Am inteles ca B1 dar nu sunt sigur AM cautat B1 si in Ploiesti Prahova nu exista scoala. Dau fundita cine işi spune

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Permis de conducere categoria B. Pe ATV se pot urca 2 persoane, pasagerul trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani, iar soferul ATV-ului trebuie sa fie posesor Permis de conducere categoria B. La Snowmobile nu este nevoie de nici un carnet pentru a le conduce, ci doar de varsta minima de 18 ani, si aici ca si la ATV-uri se pot urca 2 persoane, pasagerul avand peste 16 ani. Bafta! Deci B simplu!

1 răspuns:
| Foca explică:

Te contrazic nu sh inca sigur dar este b1 care se poate conduce un autovehicul cu 3 sau 4 rosti care depaseste 400Kg dar nu 550kg si cu o viteza mai mare prin constructie de 50km pe H. Asa scrie in codul rutier...