| Stefania_Adelina_R._1995 a întrebat:

cate clase iti trebuie ca sa poti da de permis?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au introdus in noul cod rutier dispozițiile necesare pentru dobândirea permisului de conducator auto. Întrebarea la răspunsul tău este 11.
11 clase sunt necesare din Martor 2017 pentru a putea aplica pentru școala de conducători auto. Și poți face asta chiar in timpul liceului, in timp ce ești in clasa a 12-a. Succes și sper ca te-am ajutat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns complet gresit, legislatia rutiera actuala nu prevede conditii de studiu. Spune-mi legea si articolul din lege!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aberezi si dezinformezi lumea. Citeste un pic codul rutier si pe urma vorbeste prostii. Trist e ca te a si crezut omul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mergi și încearcă sa intri tu la școala de conducători auto cu cele 4 clase ale tale. Vei vedea dacă e adevărat ce spun sau nu, abia atunci când te vei întoarce cu coada între picioare și vei fi luat și la mișto. De ce ai impresia ca ești deștept dacă tu ești opusul? De scandalul de la Pitești/Argeș, din 2011, ai auzit vreodată, pe tema permiselor date cu mita? In care au fost arestați șefi ai DRPCIV-ului de la Argeș? Ei bine, aia au fost arestați pentru ca, ofereau contracost permise unora ca tine, care citeau 1 cuvânt pe ora, iar de scris nimic, doar desenau. De atunci a început show-ul. S-a introdus atunci limita de 8 clase, in 2012, limita de 10 clase, iar anul asta, in Martie limita de 11 clase, pentru ca școala gimnaziala(1-8) și prima treapta de liceu(9-10) SUNT OBLIGATORII! Ceea ce înseamnă ca tot retardatul le promovează, chiar dacă sta in a 10-a pana la 30 de ani,pana se plictisesc toți profesorii de el,intr-un final,el tot promovează. Și cu puțin noroc,va putea sa selecteze răspunsurile corecte la examenul teoretic,va avea puțin noroc și proba practica,apoi își ia omul un cazan de mașina și ca sa arate cine e el, se apuca de acut diferite scheme și impresii, iar din așa ceva, au murit oameni nevinovați, familie cu copii. De aia se promovează regula de 11 clase TERMINATE pentru școala de conducători auto. Ca sa nu mai aibă acces toți Analfabeții la permis de conducator. Mi se pare o lege cu adevărat benefică și de bun augur! De preferat ar fi sa se modifice din nou și fără 12 clase sa nu se mai dea permise, oricum sunt prea mulți retarzi pe străzi și cu 12 clase, ce sa mai vorbim câți or mai fi fără, pe forumul asta, in special ăștia care pretind ca sunt deștepți din cale afara, dar de fapt ei sunt 0... Succes tuturor!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris mult si prost, ca majoritatea raspunsurilor pe site.

deja doi oameni te au contrazis numai la intrebarea asta.

Tu vino cu articolul din lege care zice ca sunt obligatorii 11 clase si atunci nu mai avem ce comenta...

a si vezi ca @Ioandelasal a lucrat / lucreaza in domeniul, stie toate legile...

deci vii frumos cu articolul din lege care iti sustine aberatiile si pe urma zici ce vrei, daca nu inseamna ca vorbesti doar prostii

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.profit.ro/......e-16045623 Poate vei fi ceva mai civilizat pe viitor... cu toate ca șansele sunt minime.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai zi asa bo$$, tu nu faci diferenta intre o propunere legislativa facuta publica in presa si o lege votata de parlament si promulgata de presedinte. Acum stiu cu cine stau de vorba.

Vino cu legea aprobata, in vigoare,... nr legii, aliniatul, anul publicarii nu cu articole care povestesc proiecte de lege neaprobate si nevotat inca

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Drag coleg. Nu stau sa caut toate legile din codul rutier, o poți face și tu dacă ești interesat. Acum e rândul tău sa demonstrezi ca nu este necesară nici o forma de școlarizare și ca trebuie doar sa scrii și sa citești pentru a obține permis. DOVEZI! Sa te văd!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar ca nu intelegi realitatea.

Eu nu am ce sa iti demonstrez, dacat sa iti dau codul rutier sa il citesti tot si sa tragi concluzia ca nu exista o asemenea restrictie nicaieri.

Tu, cand vii si spui ca legea prevede ceva, atunci vii frumos si dai si legea care isi sustine afirmatia. Ca daca tu stii ca asa e legal, sa ai 11 clase inseamna ca stii de undeva ca legea exista.

Am inteles oricum, ti ai dat seamna ca ai dat o in balarii dar te oftici asa tare incat nu poti recunoaste.

E penibil de altfel sa iti sustii prostia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu eu susțin prostia, ci tu. Nu ai nici un Argument cu care sa demonstrezi ce spu. In cazul tău, ca căruță nu e nevoie de permis, iar când mergi la magazin, la 30 km distanță,cu microbuzul, nu te întreabă nimeni de permis. Acum înțeleg ce spui. Vreau sa îți spun ca din momentul asta refuz sa îți mai răspund, pentru ca ești redus rău de tot, din păcate! Oricum, succes in a persevera in arta prostiei!

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnisoara Stefania Adelina... vezi ca te-a imbarligat domnul Cristi.

Codul rutier nu prevede minim de clase absolvite pentru obtinerea permisului de conducere.

Poate, cu noroc in viitor va exista o lege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Bă,tu,îmbârligătura de om ce ești, aici nu îmbârligă nimeni pe nimeni. Fa ceva și urca sus cu răspunsurile și rank-ul, apoi cu creierul și mai vorbim. Îmbârligătura! Ha ha ha!

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Și mai apoi, din 2012 erau obligatorii minim 10 clase. Care nu posedați permis și nu aveți de gând sa faceți asta, stați cuminței la locurile voastre, copii mici și fără creier, vorbiți doar când sunteți puși in tema! Salutare!

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnul Cristi, eu am purtat o discutie decenta. Nu vad problema rank ului sau a raspunsurilor mele. Exista o limita minima si pe TPU?

Cat despre permis, in 2012 nici nu se discuta despre acest aspect.
Propunerile au venit abia la finalul guvernarii Ciolos in toamna aunului trecut. Gasisti o groaza de articole in presa pe tema asta. Ar fi fost cam imposibil sa existe un asemenea plan in conditiile in care legea ar fi fost votata cu 4 ani in urma... nu credeti?

Cu toate acestea schimbarea guvernarii a adus cu sine si abandoanarea proiectului (poate multi membri psd nu intrunesc conditia sau cine stie de ce).

In concluzie legislatia rutiera nu predeve nicio astfel de restrictie.

Inainte sa jigniti domnule Cristi mai bine va informatati, aparent vreti sa tineti piept unui forum intreg care ca contrazice cu o informatie incorecta.

Domnisoara Stefania Adelina, sper sa va luati informatia si din alte locuri, unde e credibila

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede conditii de studii, astfel ca poti obtine permisul de conducere indiferent ce studii ai, important este sa stii citi si scrie.
Se tot vorbeste de ceva timp ca se vor introduce conditii de studii, respectiv 8 sau 10 clase, dar eu nu cred.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza atat timp cat stii sa scrii si sa citesti

| abigail28 a răspuns:

Acuma nu te intreaba nimeni cate clase ai. Dar am inteles ca din august o sa trebuiască 10 clase...