| RaulM a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu inscrierea unui scuter de 49cc. Am cumparat de curand un scuter de la un prieten care il are cam de un an. El a cumparat scuterul nou deci este primul proprietar, dar nu a inscris scuterul niciodata. Intrebarea ar fi cum procedez ca sa pot inscrie scuterul daca el a pierdut factura deci nu mai are nici un act pe el.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faceti un contract de vanzare-cumparare si apoi sunt 2 modalitati:
-prietenul tau obtine o copie a facturii de la magazin;
-da o declaratie notariala autentica in care specifica faptul ca a cumparat scuterul, nu l-a inscris si a pierdut facttura.
Inscrierea se face la primaria localitatii tale de domiciliu, asa ca te poti interesa la ei care modalitate este preferata.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sa ceara o factura duplicat.