| Bobby1705 a întrebat:

Salutare, de curând am cumpărat un scuter de 49cc, m-am indragostit de el. Am fost la primărie, am primit număr galben şi o carte de primărie (tin sa mentionez ca si fostul proprietar avea numar de primarie, asigurare, parea surprins ca la scuter exista carte RAR. Mi-a oferit si cartea de Italia in original). Dar având în vedere noua lege, pentru a efectua ITP, este nevoie si de carte RAR.

Intrebarea mea este următoarea:

Pentru a se elibera cartea RAR, avand in vedere ca scuterul deja are numar de primarie si carte de primarie, si la viata lui a circulat cativa ani pe drumurile patriei, mi se va oferi cartea RAR in urma identificarii, pe loc? Sau se va face si un ITP pentru a se verifica starea tehnică a scuterului? Iar in caz ca se va face si ITP in incinta RAR, la ce sa fiu atent inainte de a merge acolo? Cum pot aprecia daca scuterul meu franeaza cum trebuie? Dau funda!

1 răspuns:
| MrTech1HD a răspuns:

Dacă nu ai nevoie sa îți faci asigurare, nu cred ca ai nevoie de itp. Ce știu eu, cei care au avut numere eliberate de primarie înainte sa se schimbe legea, sunt în legalitate oricum