| Xander112 a întrebat:

Am și eu o Mazda 6 și ultima dată când am fost la un service și a ridicat-o sus, m-am cam speriat câtă rugina are pe dedesubt. Mașina e din 2009 și o iubesc extrem de mult și vreau să o țin cat mai multi ani. Cum pot rezolva cu rugina de pe dedesubt? Pe la praguri/ aripi e impecabilă, mai are gram, dar tot ce tine de șasiu, piese metalice, bare fel de fel sunt FOARTE ruginite. Cum sa procedez? Dau funda!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Strat protector anti rugina, la fiecare 5 ani e bine sa aplici stratul anticoroziv, la o vopsitorie se rezolva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sasiu la caroserie autoportanta?
Ai nevoie probabil de cadru motor nou, punte spate curatata/inlocuita, evacuare (poate), si conducte de frana.
Doar presupun, nu am glob magic.
Piesele sus mentionate ar trebui demontate de pe masina, impreuna cu rezervorul de combustibil si conductele lui, apoi curatata "burta" masinii, slefuit pana la metal acolo unde are rugina, aplicat local Epoxy Primer, apoi ceva vopsea rezistenta la uzura. Nu folosi "antifon" (insonorizant), mai rau face. Prefer un grund metalic bicomponent, urmat de o vopsea pentru fier, lucioasa, ca sa respinga toate solutiile cu care se stropeste masina (sare/clorura de calciu, apa, noroi), si sa se spele foarte usor cu jetul.
Dupa aia montezi la loc conducte, suspensie, brate, etc.
Totalul distractiei se invarte intre 1000 si 2000 de euro, dupa tarifele mele.
Ai zis ca vrei sa o tii mult, no? laughing

| Xander112 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina e impecabila din toate punctele de vedere, in afara de rugina de dedesubt, deci cred ca pana la urma voi face si ce ai zis tu.

| prietenaingrijorată a răspuns:

Este normal cu trecerea timpului sa apara rugina pe dedesubt mai ales daca a fost in zone unde e expusa la o atmosfera care conține sare de ex Constanța, poti preveniți rugina daca o păstrezi într-un garaj ventilat, sau o zona ferita de factorii ce o afectează, de exemplu vremea (zăpada, ploaia, gheata [umezeala]).