| Horica00 a întrebat:

Am niste mici-mari probleme cu masina pe care o detin si anume un Daewoo Cielo din 1997.Stiu o veritabila piesa de muzeu, dar este de noua in familie, am copilarit cu ea, mi-a carat,, fundul imperial" peste tot, de la munte pana la mare, la scoala, dar pe unde nu mi l-a carat si pe langa astea, o masina inca buna, cel putin pentru varsta venerabila pe care o are.Are 140.000 la bord (daca era sa o iau la de la cineva nu as fi crezut) dar probleme mai multe decat ar trebui (stiu masini si mai batrane, inclusiv Cielo si nu au atatea probleme).Mai exact, acum 2 ani, urmand sa implinesc 18 ani am decis ca vreau sa conduc eu masina, cum au facut-o bunicul si tata, lucru la care am visat inca de mic copil si am avut intotdeauna o pasiune nemarginita pentru Cielo (si acum tresar cand vad unul).Zis si facut, ducem masina la service pentru tinichigerie si alte cele.Numai ca la final am descoperit ca treaba nu se ridica deloc la asteptarile si mai ales, la banii cheltuiti. Mai exact, elementele ruginite nu au fost schimbate asa cum am solicitat, parand mai degraba chituite, sa nu mai spun ca nici nu s-au sinchisit sa elimine rugina de peste tot, la mecanica nu s-a facut absolut nimic, desi noi le-am zis ca le dam cat cer numai sa faca totul ca la carte, am picat ITP-ul din cauza noxelor (a iesit excelent la absolut, inclusiv frane, numai ca scoate 4, 3 in loc de 3, 5), iar asta, banuiesc eu, din cauza pieselor neschimbate (filtru de aer, ulei, furtun filtru de aer, care e fisurat binisor, toba fisurata), k AC nu merge (schimbat radiatorul, care era fisurat, numai ca atunci cand am ridicat masina din service iarasi nu functiona, am fost la alt service, am reincarcat, am schimbat un ventilator, a mers o zi dupa care a scapat iar freonul). Problema e ca eu vreau sa pastrez masina asta orice ar fi si in acelasi timp sa circul cu ea fara teama ca ma va lasa in drum. Sfaturile gen,, da-o la remat, ia-ti alta" etc, etc nu vor fi luate in seama asa ca nu va obositi sa scrieti cei care aveti astfel de idei.Din pacate in acest prim an de sofat zilnic fara incidente nu m-am putut bucura de masinuta mea, service-ul fiind in alta localitate iar eu mergand mai mult cu masina maica-mii.Sa nu mai spun ca in service mi s-au pierdut niste piese pe care m-am chinuit sa le gasesc, numai ca berbecii de acolo au hotarat de la sine putere sa faca altceva cu ele……….Ce ar fi de rezolvat la masina sunt AC-ul care pierde freonul intr-o veselie si noxele, astfel incat sa trec ITP-ul pe bune si nu in ultimul rand, ca masina sa mearga si pana in Patagonia daca vreau, fara teama ca raman cu ea pe drum.Ce ma sfatuiti? Cui sa ma adresez?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unui service serios

| sierra1 a răspuns:

"sa circul cu ea fara teama ca ma va lasa in drum" - la 22 de ani vechime, oricând pot apărea probleme și să te lase in drum

| Horica00 explică (pentru sierra1):

Problemele nu apar asa de capul lor, daca e totul verificat, schimbat ce trebuie si iarasi verificat nu vad ce ar putea sa mai apara.

| sierra1 a răspuns (pentru Horica00):

"daca e totul verificat, schimbat" - aia e deja altă mașină

"nu vad ce ar putea sa mai apara"
furtunuri coapte, izolatori electrici nesiguri, uzura pieselor (nu neapărat vizibilă) - toate astea fac foarte probabilă o avarie in orice moment. Dar e mașina ta și faci ce și cum vrei. Baftă

| Liviu a răspuns:

Daca ai dus masinuta la un service de la cotlu strazi,ce vrei? du masinut la un servis calumea fratioare,nu la coltu strazi, la opel, la un service autorizat, ceva gen reprezentanta, costa, dar stii ca nu iti fac probleme.Eu renu meu(reno scenic2 ) il duc la opel la reprezentanta, e din 2005, stiu e vechiut, dar il ingrijesc cum pot, noi oameni modesti trebuie sa avem grija de masini, nu ca alti care le fac cazane si le schimba de la an la an ca isi permit.Eu abia mi-o permit pe asta,si am grija de ea ca de ochii din cap,dau un ban, dar stiu ca se face, ca de nu, ii trag de urechiuse de le fac ca la magarus.Du-te cu ea undeva unde e omenie cum ti-am zis, da-i un banut in plus, dar ai garantie.Capu sus, nu baga lumea in seama, putea fi si o dacie sau un trabant, unde e pasiune, ce mai conteaza?