| Bacemi a întrebat:

Am si eu o problema. Poate este cineva binevoitor sa ma ajute. Eu nu am mers niciodata cu trenul singur. Acum as vrea sa fac asta pentru prima oara. Doar ca sunt ceva emotii si temeri. Am cautat informatii peste tot, relatii, dar nu sunt multumit. Consider ca nu e de ajuns ca sa nu ma pierd cu firea. De asta apelez la voi. Am aflat cate ceva. Doar ca raman unele intrebari. Eu trebuie sa fac drum lung. La un drum scurt gen Barlad - Vaslui era altceva. Dar eu fac drum lung si nu prea mai inteleg cum merge treaba. Gasesti rute gen Tecuci - Iasi. Dar zice doar capetele rutei. Nu zice si orasele prin care trece. Deci e usor de presupus cand ruta e mica gen distanta de cateva orase. Dar la drum lung nu mai e la fel de usor. Ca trece prin multe orase. Cum imi dau seama prin ce orase trece o retea de asta? Ca acolo scrie doar capetele si atat. Inteleg ca poti cere informatii la gara. Dar eu vreau sa stiu ca idee. Cum iti dai seama prin ce orase trece o retea de asta ca sa stii ce tren iti trebuie sa ajungi intr-un oras anume?

Si mai concret, trecand peste generalisme : Pe data de 12 as vrea sa plec din Barlad spre Targu Mures. Ma puteti lamuri cu o varianta mai usoara?
Daca m-ar putea ajuta cineva sa imi explice mai ca la copiii mici ar fi de mare folos.

In alta ordine de idei, eu sunt student dar fac o facultate la distanta. Mai pot primi cupoane de alea pentru reducere la calatorie? Sau este de ajuns carnetul de student stampilat la zi?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Poti sa calatoresti singur fara sa ai rezerve.
Trebuie sa stii ca nu ai tren direct pana la Tg. Mures ci, trebuie sa te deplasezi pana la Tecuci (vezi tu cu trenul ori cu un autoboz (distanta este mica, ca sa ajungi la ora placarii trenului direct despre care iti voi scrie in continuare) si de acolo sa iei acceleratul 1972 (sau numarul pe care-l poarta in prezent), care pleaca la ora 7, 27 din aceasta statie. Acest tren este Galati-Tg. Mures- Timisoara si are urmatorul traseu:Tecuci, Marasesti, Adjud, Comanesti, Ghimes, Siculeni (Ciceu nod de cale ferata), trenul intra in Miercurea Ciuc, ca sediu de judet si se intoarce din nou la Suculeni (Ciceu) de unde-si continua drumul spre Izvorul Muresului (fosta tabara studenteasca), Gheorgheni, Deda (nod de cale ferata) si apoi Tg. Mures.
Despre placarea exacta din Tecuci si relatii concrete din ziua in care te delpasezi, poti sa primesti de la Gara, de la informatii, precum si de la casa de bilete. Cred ca este si tren si atunci poti lua biletul de la CFR si vei primi si toate informatiile la zi. Eu ti-am descris ce intalnesti pe traseu pentru a te putea uita si tu pe harta si a vedea pe unde vei calatori. Acceleratul, dupa cum stii nu opreste in toate statiile si localitatile denumite.
Calatorie placuta si drum bun.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pai, daca nu schimbi strenul si mergi doar cu o garnitura nu ai de ce sa te sperii, u stii gara unde trebuie sa te dai jos, fii atent daca e personal opreste la fiecare statie si te uiti cum se cheama daca e accelerat mult mai bine asa merge mai repede, Doar fii atent la denumirea statiei si cand ajungi la respectiva te dai jos. Calatorie placuta.

| Nicoleta a răspuns:

12 noiembrie?
http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/barlad/Tirgu_Mures
Nu e atat de greu sa mergi singur cu trenul.Iti vei gasi cu siguranta oameni cu care sa discuti.
Iti vei da seama cand ai ajuns la destinatie, pentru ca la fiecare gara scrie si numele orasului, sau poti intreba oamenii.

| DragonFLoW a răspuns:

Statistic vorbind, ai sanse mai mari sa mori daca calatoresti singur cu trenul fara a fi bine informat de ruta si destinatie decat cu orice alt mijloc de transport ( asta doar ca sa te sperii )

Dar nu este valabil si in Romania sau cel putin in europa, ci doar in state si est ( la chings) laughing

Cauta mersul trenurilor pe google, sigur gasesti alegi acolo ora, punct de pelcare destinatie, accelerat, rapid... de obicei scrie undeva pe gara sau inainte de a ajunge in gara in ce oras esti. Sau pur si simplu intrebi pe altcineva "aici este targu mures?" si atat ai rezolvat.

Nu cred ca ar trebui sa te temi, mergi cu trenul daca ai ales o anumita ruta, nu s epoate schimba intre timp. Decat daca te urci in trenul gresit laughing.

Oricum trenurile noastre le-ar fi imposibil sa faca accident de exemplu, se schimba macazul, in asa fel incat 2 trenuri care ar trebui sa treaca unul pe langa altul s-ar ciocni. Daca esti in al 2-lea vagon nu-s mari probleme laughing sau poate ca vor fi, dar vei ieshi intr-o bucata... cred!

| BlackRockShooter_7690 a răspuns:

Am 11 ani, si am mers cu trenul, cu o prietena nu singura binenteles, nu ai de ce sa iti faci griji, in cel mai rau caz adormi... tatei i s-a intamplat asta, si cand trenul a mers inapoi tata a venit acasa ca nu avea bilet ca la dat data trecuta laughing

| gabrielgypps a răspuns:

Sa iei la tine apa si de rontait, findca pe tren costa mult. afara este frig si multa lume nu/si cumpara apa, apoi in tren lsina de cald si dau 5 ron pe o apa mica.
99. 99 din cazuri calatoria ta o sa fie sigura, exista politie tf pe trenuri si o sa stai cu alti oameni in compartiment, insa trebuie sa fii vigilent, daca pleci la toaleta, sa lasi bagajul in grija cuiva din compartiment. nu te baga in seama cu persoane suspect de amabile, cersetori care vor sa/ti povesteasca viata lor, tiganici cu ghicitul etc. mare grija cand iei trenul de legatura, uneori au intarziere, le anunta la o linie si intra pe alta, si trebuie sa fii sigur ca e cel care trebuie, deci poti intreba seful de tren sau impegatul daca este trenul catre targu mures.
trebuie sa ai legitimatie de transport eliberata de facultate pentru reducere pe trenurile personale, sau niste biletele mici dreptunghiulare ce dau dreptul la 50% reducere pe accelerat si rapid.carnetul de student vizat este egal cu 0.sau cel mult ca act complementar pentru a demonstra ca esti student.
pe biletul CFR scrie ora aproxima de ajungere la destinatie asa ca pui telefonul sa te atentioneze cu 10 minute inainte (niciodata un tren nu poate ajunge inainte de ora stabilita) si ai timp sa iesi la usa linistit si sa astepti sa opreasca total trenul.
am un non stop intr/o gara de tranzit si am vazut de toate, de la cersetori si hoti pana la oameni ce au ramas pe jos din cauza ca s/au dat jos sa cumpere tigari asa stiu ce vorbesc, paza buna rece primejdia rea.
despre trasee n/o sa/ti mai povestesc aici findca deja sunt niste raspunsuri bune, asa ca/ti urez bafta si cu putina atentie in momentele oportune poti sa stai linistit si sa admiri peisajul.

| pauladrian a răspuns:

Eu am mers singur cu trenul de la Petrosani la Constanta si inapoi. Nu trebuie sa-ti fie teama, nu e mare lucru...doar ca o sa fie lung si plictisitor drumul. In legatura cu ruta te interesezi pe net sau la gara...intrebi pe cineva de acolo si te lamuraste. Si daca vrei reducere la bilet e de ajuns carnetul de student stampilat la zi. Nu e mare lucru, bafta.

| Ady00pk a răspuns:

rolling on the floor ai frija ca multe trenuri cad de pe pod laughing glumesclaughing cum naiba sa iti fie frica de tren? eu aveam 6 ani cand am mers cu trenul prima data si nu mi-a fost frica. Iar tu esti student si tie frica?straight face Intreaba la gara cum sunt rutele pentru ca uneori se schimba! iti v-a spune tot ce ai nevoie si unde in ce tren sa te urci.

| pyma a răspuns:

Http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/Birlad/Tirgu_Mures
Aici găseşti toate rutele existente. Te duci la numărul trenului şi dai clic, spre exemplu la primul e un Accelerat notat cu litera A numărul 1662, se deschide altă fereatră în care îţi arată toate oraşele prin care treci şi la ce oră treci prin ele. Uită-te atent la toate detaliile, sunt unele trenuri care nu circulă şi sunt evidenţiate cu un roz deschis pe fundal. E destul de explicit, te descurci:)

| amanda33 a răspuns:

Http://www.tourismguide.ro/x/mersul_trenurilor_sosiri_targu_mures/ ai aici trenurile care pleaca si vin in targu mures detaliat si aici trenuri care pleaca si sosesc in barlad :
http://mersul-trenurilor.infoturism.ro/plecari_sosiri_din_birlad.php

nu stiu daca ai cupoane la fac de la distnta, dar carnetul de student nu e util. iti trebuie neaparat pentru reducere lefitimatia aia albastra de student speciala pentru calatorie, vizata la zi

| giovana a răspuns:

Cred ca @mariana ti-a raspuns complet la intrebare, dar poti merge la agentia de voiaj pentru bilet si, primesti acolo (contra cost, cred) o harta cu reteaua cailor ferate. Asa iti dai seama de rute. De asemenea, dupa ce studiezi pe internet traseul propus de @mariana, tot la agentia de voiaj, la ghiseul "Informatii" primesti toate detaliile. Succes!

| simina a răspuns:

Pe ruta asta ai un inter city care trece prin bucuresti(e drumul cel mai scurt) dar si asa ai o groaza de mers si sfatul meu este sa-ti cumperi loc in cuseta mai ales daca mergi noaptea-sint cam 15 ore de mers.Cand eram studenta faceam naveta Constanta -Bucuresti si am invatat urmatoarele:sa ai la tine mancare si apa si sa nu te duci la vagonul restaurant sau sa cobori si nu intra in vorba cu persoane care ti se par dubioase si nu da relatii despre unde te duci sau ce vrei sa faci, nu accepta nimic de mancare sau de baut de la altii. Ti-am zis astea pentru ca paza buna sperie primejdia rea si nu sa te sperii, e foarte interesant sa mergi cu trenul(ia cu tine ceva de citit, integrame...)si incearca pe cat posibil sa nu calatoresti noaptea, e mai bine. Daca pleci cu trenul, fa un efort si cumpara bilete la clasa 1 e mai sigur si confortabil, din cate stiu numai studentii la zi au reduceri pe tren.(si asta acum ceva ani cand nu era "criza". Deci, drum bun, calatorie placuta si sa-mi povestesti cum a fost.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Trebuie sa consideri acest prin drum ca pe o provocare la adresa inteligentei tale. Asa m-am simtit si eu atunci cand m-am voiajat prin Peru, Bolivia si Brazilia. Si m-am intors acasa, teafara si nevatamata. Trebuie sa iti infrangi teama si sa privesti viitorul in fata cu mare curaj si deschidere spirituala. Succes!

| DeathLord93 a răspuns:

Stai calm eu merg cu trenul singur de la 14 ani happy si nu mi s-a intamplat nimic e o teama prosteasca trebuie doar sa ti gasesti ceva de lucru pana la destinatie stai linistit ca nu ai ce sa patestiwinking Daca faci drum lung cumparati la vagon de dormit si inchidete in camera.

| Sofer a răspuns:

E fain cu trenul de 4 ori am mers.

| Iuliaphoenix a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te uiti pe o harta a Romaniei si iti poti da seama mai usor prin ce orase treci pe aceasta ruta...Nici eu nu am stiut niciodata prin ce orase trec de la o ruta la alta...Am coborat doar la un capat petru ca e mai usor.

| Iuliaphoenix a răspuns:

Si nu e cazul sa te sperii.Am 12 ani si tot timpul merg pe la matusa mea cu fratele meu cu trenul.Cat calatoresti cu trenul incerca sa faci ceva intre timp...De genul asculta muzica sau joaca-te pe tel

| kappy182 a răspuns:

Cel mai usor ar fi daca ai intreba la ghiseul de bilete.mai mult ca sigur o sa iti spuna tot ce vrei sa stii.