| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu un cilindru original de aprilia sr 50 si este fisurat si cand pornesc scuterul se opreste curge apa prin aceea fisura cilindrul sa fisurat pentru ca a cazut un prieten pe partea cu toba se poate suda acolo unde este fisurat?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Vezi ca ai mesaj!

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate suda, dar numai bine nu iese.
De regula sudurile la cilindri tin pana se incalzeste motorul, apoi pocnesc din nou, sau se dilata aiurea pistonul, iar motorul incepe sa mearga prost.
Deci varianta sigura e cilindrul nou, sau macar din dezmembrari.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am pretentii vrum, despre ce vorbim aici? nu poti suda cilindrul cu pistonul in el! Trebuie demontat cilindru obligatoriu, sudat tig (argon), ma opresc si te las pe tine sa-l scoti din pila! :) sau daca nu asa
https://www.youtube.com/watch?v=WWadNe37vSM

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Stiu un caz de cilindru de ATV plesnit la frig si sudat.
Dar cum am spus, numai bine n-a fost. Mergea 2-3 minute dupa care se oprea, nici vorba sa traga.
Nu stiu cum s-a sudat si cum s-a rectificat, probabil TIG + 'rectificare' cu hartie abraziva. La primul sudor a pocnit de tot cand s-a incalzit, la al 2-lea doar se oprea sau mergea prost.
Oricum, nu s-a rezolvat problema prin sudura, pana la urma a schimbat cel putin cilindrul.

| anonim_4396 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Inormal ca trebuie scos pistonul din cilindru

| anonim_4396 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Dar nu este fisurat inauntru unde e pistonul e pe acolo unde baga pompa de apa

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar nu e fisurat inauntru unde intra pistonu e acolo unde baga pompa de apa ca este racire pe apa

| anonim_4396 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Imi puteti da o adresa de mesenger

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ai mesaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar cilindrul merge rectificat dupa ce pistonul are joc in cilindru?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pistonul are joc in el, inseamna ca e uzat mult.
Nu cred ca se gasesc pistoane pe cote de uzura, ca la cuzineti de masina.
Vorbeste cu Jicarean_Calin_1960, el e mecanic cu experienta in asa ceva. Eu nu sunt mecanic.
Eu zic ca trebuie cilindru + piston + segmenti, noi.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspuns

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Alt cilindru +piston! Te costa mai putin decat o carpeala romaneasca!