| ZerC a întrebat:

Salut! Am achizitionat un scooter Aprilia SR 50 de 49cc. Cand l-am luat mergea foarte bine si tragea la fel. Am mers cu el de unde l-am cumparat cam 7km numai urcare fara probleme, nu avea nimic. Astazi dupa ce am vrut sa ma mai plimb cu el am bagat benzina si ulei separat pentru ca face amestecul singur. Dupa 600 de metri in care mergea perfect ca aseara, incetinesc sa il astept pe prietenul meu si mi se opreste motorul. Cand dau sa il pornesc, porneste dar nu sta la relati, s-a si schimbat sunetul la evacuare, am zis ca poate a cazut toba sa ceva. Iar cand il accelerez pleaca 2 cm se opreste dar nu brusc. Ca si cu ar fi inecat. M-am gandit sa fie de la carburator problema.

2 răspunsuri:
| Mihai0101 a răspuns:

Posibil ca ceva mizerie sa fi ajunsa in carburator mai exact in jigler cred si sa provoace problema asta. Daca ai folosit scuterul cu benzina putina probabil ca el a tras ceva mizerie.
filtru de benzina are? daca are ar fi bine sa-l schimbi filtru de benzina.Cel mai sigur du-te cu el la un mecanic daca nu ai mai facut asta.

| ZerC explică:

S-a rezolvat. Problema era de la furtunul care conecteaza carburatorul cu filtru de aer, era scos si amestecul aer/benzina s-a dat peste cap. Stiam ca ceva grav nu era doar ca nu tragea si se oprea cum acceleram.