| Eugeniusu a întrebat:

Am trecut cu 80km/h in localitate, iar o masina logan de politie era parcata in prima curba la dreapta. Eu am trecut prin fata ei cu viteza aia si am incetinit prea tarziu, eram trecut de ea.
Sa ma astept la o amenda sau la suspendarea permisului?
Nu m-a oprit, dar cred ca m-a prin radarul si trimit ei prin posta, nu?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu cu legislatia asta rutiera... de ce ti ar lua permisul daca aveai doar 80 km/h?

si nu toate masinile de politie parcate pe strada ai radar iar daca vroiau sa te opreasca te opreau

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum sa-ti ia permisul, daca nici nu il ai?
Cred ca orice elev dupa prima ora de legislatie auto, ar sti sa-ti spuna ca doar la depasirea limitei de viteza cu mai mult de 50km/h se pedepseste cu retinerea permisului + amenda.
Cat despre eventualele urmari ale "incidentului", procedura e destul de complicata pentru a incheia un proces verbal prin corespondenta. Fiind vorba de niste puncte de penalizare la permis, trebuie legitimata persoana care se afla la volan in momentul respectiv, deci e nevoie oarecum de o declaratie, etc. Nu e ca o amenda de rovinieta sau parcare, care merge direct la circa fiscala, pe numele proprietarului masinii, indiferent de sofer.
Amenzile radar prin corespondenta vin cu un fel de citatie, in care politia solicita proprietarului sa anunte cine era la volanul masinii. Agentii nu prea folosesc procedura asta.

| xerxes1 a răspuns:

Poate nu aveau radar si erau acolo doar pentru dunga continua, adica bani siguri.

| Cedry2k8 a răspuns:

Ca sa-ti ia permisul sau sa-ti dea amenda, se incheie proces verbal, trebuie sa-l semnezi, si etc. Adica trebuia sa te opreasca. Daca nu te-a oprit, poti sa stai linistit, ai avut noroc. Totusi, limitele alea de viteza nu sunt puse degeaba, nu esti constient de ce poti pati intr-un accident rutier chiar si la 60km/h.

| Itanul a răspuns:

80 km/h si in localitate, si in curba!
Cand veti invata voi sa respectati regulile de circulatie?