| Culturism69 a întrebat:

Ieri am circulat prin oras cu o viteza de pana la 100 - maxim 110 km/h, nu sunt sigur pentru ca nu stateam cu ochii in bord
Acolo limita era de 60 km/h.
Mi s-a intamplat sa dau nas in nas cu un Logan de Politie, care venea din sens opus, au aprins girofarul ( fara semnale acustice ) si mi-am continuat drumul.
Acum intrebarea e, se poate sa ma fii luat radarul in mers? Mai ales ca era Logan vechi ( Nu MCV ), nu s-au intors dupa mine, nu m-au oprit, ne-am continuat fiecare drumul.
Acum din cate stiu daca ai peste 50 km/h peste limita admisa, iti ia carnetul pe 3 luni + amenda si puncte.
Si ma gandeam, daca nu m-au oprit sa-mi ia permisul e vreo posibilitate sa-mi vina vreo notificare sau amenda prin Posta cu privire la suspendarea permisului sau amenda?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Loganurile alea vechi nu prea mai au radare pe ele, totusi girofarul a fost pentru atentionare ca si-a dat si el seama ca mergeai ca un...

| Culturism69 explică (pentru suntserios):

Asta m-a sfatuit si un prieten.
Da, stiu ca am gresit. Ma grabeam la munca, toti mai patim sa ne scape piciorul pe pedala. Nu sunt vreun inconstient sa circul asa tot timpul, era vreo 3 dimineata, aveam doar o masina in spate si nicio trecere de pietoni pe segmentul meu de drum.
Iti multumesc de raspuns.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Loganurile vechi nu sunt echipate cu radar, exceptie cele care au primit echipamente vechi de radar, care nu pot functiona in miscare, sau cele in care echipajul detine un pistol-radar, care din nou, nu poate functiona decat pe loc.
Avand in vedere ca nu te-au oprit, poti sta linistit in privinta amenzii.
Si mie mi-au mai dat flashuri inclusiv cu MCV-ul, cand ma vedeau mai 'turbat' printre ceilalti; daca au ceva 'de spus', te opresc si gata.
Tu cred ca ai dat de un echipaj de la ordine publica (sau cum se mai cheama acum), care patruleaza noaptea prin orase, mai mult cu ochii dupa 'colorati', prostituate, etc.

| Culturism69 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Haha, la mine in oras ii vezi des opriti la prostituate, evident nu pentru a le ''salta'' ci pentru anumite... ''servicii'.
Iti multumesc pentru raspuns.

| OldSoul a răspuns:

Ala nu era radar, iar girofarul la aprins sa te avertizeze sa scazi viteza.

| Culturism69 explică (pentru OldSoul):

Inteleg, la asta m-am gandit si eu din moment ce nu s-au intors dupa mine ( drumul find foarte liber ) Aveam doar o masina in spate.
Mersii de raspuns.

| suffarstar a răspuns:

Nu stiu dar sper sa nu mai pupi carnet vreodata.

| Culturism69 explică (pentru suffarstar):

Era 3 dimineata. aveam o singura masina in spate, atata tot.
Nu aveam nicio trecere de pietoni pe segmentul meu de drum, nu-s chiar atat de lunatic sa omor oameni nevinovati, stai linistit. Atat ca ma grabeam sa ajung la munca. Stiu ca n-am procedat corect dar tuturor ne mai scapa piciorul pe pedala.

| suffarstar a răspuns (pentru Culturism69):

Okay, multa bafta.