| Matei3012 a întrebat:

Am un atv de 125cc si vreau sa va intreb daca are ceva daca ii pun benzina de 99 pentru ca benzina pe care i-am pus-o era mai deschisa la culoare si presupun ca era de 99 si la inceput mergea bine dar dupa iesea putin fum din chiuloasa si toba se infierbanta tare si repede.Asa ca va rog sa imi spuneti daca s-a intamplat asta din cauza benzinei

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Benzina 99 - detonație "prea" explozivă, putere mare, uzură mare

bagă benzină normală 95 dacă ții la mașinărie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, este posibil sa fie benzina prea tare.
E cu racire pe apa, sau aer?

| anonimg a răspuns:

După părerea mea, consider că posesorii de atv-uri trebuie să fie neapărat buni mecanici. Să știe să dezasambleze și să asambleze toate piesele. Să cunoască toate piesele acestor mașinării; să cunoască fiecare instalație a atv-ului, să știe să desfacă un motor, să știe să schimbe setul motor; să deosebească piesele originale de cele non originale, și să știe care dintre acestea sunt mai bune și care nu; trebuie să cunoască și prețul pieselor.
De ce toate acestea? Pentru că atv-urile sunt niște mașinării care sunt supuse uzurii mai mult decât autovehiculele obișnuite. Ca o comparație între un televizor și un calculator: televizorul apeși pe telecomandă înainte și înapoi și atât; dar un calculator (computer) este o mașină de calcul supusă uzurii.
Atv-ul este ca un calculator. Deținătorul acestuia trebuie să fie un bun mecanic. Pentru că în majoritatea cazurilor, mecanicii de autovehicule nu știu să repare atv-uri. Și chiar dacă un atv este dus în reprezentanță, se poate întoarce de acolo doar cu un șurub nou, vopsit și i se spune că a umblat în el. La fel fac și aceia care mai au cate un atv și au un pic de habar despre care ar fi problema. Dar nu este suficient. Un bun mecanic trebuie să știe să meargă pe firul fiecărei instalații; să știe rolul fiecărei piese, și să știe la ce se oferă și la ce nu se oferă garanție.
Acestea este părerea mea.
În cazul tău aș întreba care este cel mai bun mecanic și aș merge la el.
Nu sunt mecanic și deci nu cunosc de la ce este problema ta.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu ti-as mai recomanda sa pui mana pe atv vreodata, ce legatura are benzina cu culoarea ei? ce legatura are benzina ca tie ti se incalzeste toba? e logic si normal sa se incalzeasca toba ca e motor cu ardere interna, nu e atv tesla, iti iese fum de oarece ori benzina e veche, are ulei in ea, ai nevoie de reglaje la carburator, schimbi bujia sau iti consuma motorul ulei, nu recomand benzina de 99 de oarece are explozia putin mai puternica fata de cea de 95, si stii cum e, la chinezarii nu e bine sa dai cat vor, ci in limita posibilitatilor.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Mai multe detalii despre ATV?