| Eugeniusu a întrebat:

Am un Audi a6 din 2002 (berlina), si nu prea stiu ce face fiecare buton din bord, si nici unele de pe manete. Stiu ca suna absurd, dar n-am avut o masina cu atatea butoane si chestii, mai sunt si desenele de pe butoane sterse. Bine ca stiu sa umblu la faruri si avarii, ca in rest pauza laughing. Daca gasiti ceva poze sau videoclip cu explicatie pentru fiecare ar fi foarte bine si v-as ramane recunoscator!
Nu stiu sa pornesc proiectoarele de ceata, nu stiu sa reglez oglinzile, ca sunt electrice, nu stiu cum sa activez senzorul de parcare de pe spate, nu stiu ce face senzorul de lumina, si nici nu stiu sa-l activez, etc. Si nu, nu am manualul masinii, nici nu il gasesc, adica exact modelul masinii mele.
Dau funda si vot la cine ma ajuta, multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parca se pica examenul auto daca nu stiai comenzile masinii. E asa greu sa apesi pe butoane sa vezi ce fac?

| Eugeniusu explică (pentru suntserios):

Pai asta e, ca nu prea fac...

| FakeJoker a răspuns:

Ai un "slider" pe maneta de semnalizare stanga, acela este tempomat (pilot automat), ca sa'l testezi trebuie sa mergi cu peste 40 la ora, de preferat pe un drum liber, tragi de el in stanga vreo 2-3 secunde tinand masina constanta, si ar trebui saa simti cand intra piloturl pentru ca daca continui sa tii apasat se va accelera, in dreapta il opresti desigur, este recomandat sa il opresti mai intai din maneta apoi frana, pentru ca la modele astea daca calci intai frana, posibil o perioada de vreme numai merge iarasi pilotul. Reglarea oglinzilor este din butonul de langa frana de mana, este ca un joystick, iti dai seama imediat ce il vezi ce face. Pentru ceata fata, se trage odata de blocul de lumini(butonu care porneste luminile), ceata nu va fi aprinsa daca cel putin poztiile nu sunt aprinse, pentru ceata spate mai tragi odata.