| Strepix a întrebat:

Am si eu o problema la Audi A4 B7. Am faruri bi xenon dar nu mai am lumina albastra, doar alba. Trebuie sa activez de undeva? A doua problema e ca faza lunga mi-o da sus, nu se poate regla din butoane?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De unde aveai tu lumina albastra, ca nu e omologata nicaieri la autoturisme, in UE thinking
Daca vrei sa spui ca din lumina albastruie de xenon, s-a transformat in ceva mai albicios-galbui, atunci inseamna ca a obosit nenea Xenon, si urmeaza sa schimbi cel putin becurile, poate si droserele.
Sa stii ca in general farurile xenon din fabrica vin pe nuanta "alb cald", adica 4300k. Cele albastrui sunt 6000k, sau chiar 8000k. Este posibil sa fi schimbat deja becurile, proprietarul dinaintea ta, cu unele aftermarket mai ieftine, si din cauza asta sa fie calitatea mai slaba, sa se schimbe culoarea dupa un timp, apoi sa se arda complet.