| anonim_4396 a întrebat:

Am un citroen xantia am schimbat bateria si acum nu mai stiu cum sa introduc codul de la casetefon. va rog ajutati-ma. mircea.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu inteleg din intrebare ca il ai dar nu stii cum sa il introduci. Nu stiu exact la Citroen, dar in general pasii sunt urmatorii:
- se porneste motorul; in acest moment la unele masini pe display apare un mesaj de solicitare a codului sau numarul de incercari ramase urmat de patru liniute sau patru zerouri. Mesajul poate fi ceva de genul "SAFE", "CODE", "DISABLED", "ENTER PIN" etc. Daca nu apare asa, se porneste casetofonul tinand apasata tasta AS. Daca nici asa nu merge, anunta-ma exact ce apare si ma interesez ce trebuie facut.
- odata ajuns la faza de solicitare a codului, acesta se introduce cu ajutorul tastelor 1, 2, 3 si 4. Astfel, avand codul de forma ABCD, apesi de A ori tasta 1, de B ori tasta 2, de C ori tasta 3, de D ori tasta 4.
- dupa introducerea codului acesta trebuie confirmat. Tasta care are aceasta functie difera din nou de la un casetofon la altul. Poti incerca pe rand fiecare tasta, dar de obicei va fi tasta 5, tasta AS, tasta RDS sau sageata dreapta.
Daca introduci un cod gresit, unele casetofoane iti arata numarul de incercari ramase. Nu trebuie sa te sperii, nu se blocheaza definitiv, doar ca nu vei mai putea introduce un alt cod decat dupa un anumit interval de timp, interval care creste progresiv cu fiecare cod gresit. Sper din suflet sa nu ajungi in situatia asta, daca nu iti iese din primele vreo 5 incercari, mai bine dai fuga la o reprezentanta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Mergi la un atelier auto cu cartea masinii si a casetofonului si vei rezolva problema cu succes. În momentul cand nu ai aceste documente, tot prin intermediu unui service auto primesti informatia de care ai nevoie.

| Roby67 a răspuns:

Nu mai sti cum sa introduci codul, sau nu mai sti codul? Daca sti codul si nu te pricepi la introducerea lui poti sa intrebi la orice sevice care are o reputatie mai buna si te-ar putea ajuta. Daca nu mai ai codul de la radio trebuie sa iei legatura cu producatorul radioului si ei o sa te poata ajuta mai departe.

| hd04wbw a răspuns:

E nasol.Trebuie sa stii codul.Sau cauta in cartea tehnica a masinii.Sau daca nu a fost noua intreaba fostul proprietar codul si cum sa il bagi.

| AlexBitza a răspuns:

Codul il gasesti pe cartea autovehiculului sau a casetofonului...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Roby67/ producatorul radioului nu-ti va spune codul.
Daca nu se stie codul, numai un service autorizat al firmei Citroen, in baza certificatului de inmatriculare, il poate afla si il poate spune, dar ei vor spune codul radioului care a fost original pe masina. Daca radioul a fost schimbat, pa!
Toata aceasta aiureala se practica pentru a descuraja furturile.