| doarintrebatima a întrebat:

Am un fiat doblo caruia i-am scos bateria si am puso pe o dacie, apoi cand am puso înapoi nu mai porneste, aud un ticait pe bord si nimic

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Era o modalitate simpla de a verifica daca ai curent, actionand claxonul. Daca claxoneaza normal, tare, bateria nu e descarcata.
Cel mai probabil, bateria ta s-a descarcat pe acea Dacie.
Daca o pui la un redresor, pe incarcare lenta, timp de 12 pana la 16 ore, nu vei mai avea probleme, daca bateria nu e veche, si masina incarca bine.

| doarintrebatima explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Claxonul suna foarte bine, si atunci cand ii se aprinde bordul imi alare o cheie si dedesubt scrie CODE

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru doarintrebatima):

Nu stiu ce inseamna acel CODE, e cumva display-ul pe care iti apar si posturile radio? Daca da, iti cere codul playerului, si nu ar trebui sa aiba legatura cu pornirea.
Daca nu e de la player, ori are un sistem ceva de securitate, care cere un cod dupa ce deconectezi bateria, ori e o problema cu chipul din cheie, ceea ce nu cred.

| doarintrebatima explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, nu e de la radio, si nu ma lasa da dau cheia pabaa capăt

| untu a răspuns (pentru doarintrebatima):

Problema ca e de la butucul cheii sau problema la rotor, te sfatuiesc sa-l duci masina la un service si sa cauti un mecanic foarte bun!

| untu a răspuns:

Nu! Ambele bornele ale bateriei trebuiesc bine fixate si apoi pornesti masina!

| doarintrebatima explică (pentru untu):

Le-am batut cu ciocanul si tot asa, cand dau la cheie aud si in fata la motor acel ticait

| TrăieşteClipa a răspuns:

Poate fi descarcata aproape complet.
Incearca sa vezi daca se aprind farurile, daca merge clacsonul etc.
Anumite modele de Doblo au probleme cu firele de alimentare de la electromotor.
Plusul si firul de la bobina sunt coaxiale pe acelasi surub dar izolate intre ele.

| dragosbogdan001 a răspuns:

S-o fi descarcat sau stricat, incarc-o sau schimb-o.

| Amegadaisuki a răspuns:

Inseamna ca este descarcata trebuie sa inpingi putin la masina sa porneasca si pe urma sa te plimbi cu ea ca se incarca singura, dar daca nu ia un incarcator si incarc-o big grin

| Cristescu_Alin-Alexandru_1988 a răspuns:

Este posibil sa fie descarcata complet. Ai mai multe optiuni, 1) O lasi peste noapte la incarcat ( redresor), 2) O pui pe masina si iei curent de la o alta masina, dupa 10 min ii dai o cheie. 3) Posibil sa fie veche( mai mult de 3 ani) si sa nu mai poata fi incarcata, automat alta noua.