| ViviC a întrebat:

Salut! Am un fiat Doblo 1.9 diesel din 2002, a scos fum alb si s-a oprit din mers, iar acum porneste doar cu spray daca o tii accelerata. Daca nu o mai accelerez se opreste singura. Ce cauza poate sa aiba?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi la un service și afli sigur.
Asta înainte s-o strici mai rău după sfaturi de la "Doreii" de pe net.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi o problema de la injectie, distributie sau mai grav.
Mergi la un mecanic. Incepe cu diagnoza, verificat distributie, test compresie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Garnitura de chiuloasa stricata, probleme cu racirea, consum de antigel, turbina stricata.

Pentru antigel poti sa urmaresti vasul de expansiune, iar daca a scazut sub nivelul de minim atunci poate fi o cauza.

| badpanda a răspuns:

Cate masini ai?
rolling on the floor

Salut! Stie cineva sau a mai pus cineva motor 1.8 20 valve dupa golf 4 in loc de 1.4 16 valve tot pe golf 4?

Salut! Am schimbat egr la un audi a4 b8 2.0 tdi 143 cp.

Salut! La un audi a4 b7 1.9 tdi cum imi dau seama daca compresorul de Ac este cuplat?

Salut! Stie cineva cat este manopera pentru inlocuit motor opel vectra 1.9 cdti?

Salut! La in seat altea xl din 2013 nu mai functioneaza oglinzile electrice si nici blocarea geamurilor spate

Salut! La un passat b6 2.0 143 cp 2007 are momente cand se plafoneaza si nu mai trage.

Salut! Am un Logan 1.4 mpi + gpl si nu vrea sa porneasca dimineata deloc

| ViviC explică (pentru badpanda):

Nu sunt ale mele, mai am prieteni care au probleme si intreb si pentru ei cateodata

| badpanda a răspuns (pentru ViviC):

Eu am avut un piston topit cu aceleasi simptome.
Eram pe autostrada si pe la Snagov a dat dintr-o data fum alb de nu se mai vedea in spate. Pornea greu si abia se mai misca.
La service a stat 2 luni pana i-au dat de cap.
Ba turbina, ba garnitura, ba ca injectoarele nu sunt scrise, niste idioti.

| ViviC explică (pentru badpanda):

Am inteles, deci ar trebui sa mearga la service sa-i faca o diagnoza prima data.

| Standby_Lucian_1995 a răspuns:

Turbina