| corrados a întrebat:

Am un Ford Fiesta 2006. In momentul in care aprind farurile se aprind cele doua stopuri dar si cel de-al treilea bec de frana din spate de sus de pe portbagaj iar cand apas pedala de frana (cu luminile aprinse) nu se aprind becurile celelalte doua de frana. Cand nu aprind farurile se aprind becurile de frana in momentul in care franez. Sper ca am explicat bine. M-as bucura foare tare daca a-si gasi vreo solutie pentru ca nu pot circula noaptea deoarece cel din spate nu stie cand franez. Multumesc mult

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Solutie este... te duci la un electrician auto sa iti rezolve problema

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este foarte posibil sa se fi montat necorespunzator un bec din stopurile de pe spate; acolo sunt becuri cu doua filamente, si doua contacte de +
Daca se pune bec simplu cu un filament, se obtine problema pe care o ai tu. Acelasi lucru se poate intampla si daca becul e de care trebuie, dar montat gresit.
Daca nu e de acolo problema, ar trebui verificate mufele si stopurile.
PS: Vezi daca nu cumva se aprind si pozitiile, cand franezi cu luminile stinse.